statystyki

Zlecenie na balkonik musi wypisać specjalista

autor: Małgorzata Raczkowska07.07.2016, 09:45; Aktualizacja: 07.07.2016, 10:05
Lekarz dokonujący oceny stanu zdrowia pacjenta musi realizować świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz dokonujący oceny stanu zdrowia pacjenta musi realizować świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.źródło: ShutterStock

Moja babcia, leciwa już staruszka, ma poważne kłopoty z chodzeniem. Wreszcie po długich namowach dała się przekonać do zakupu balkonika. Babcię odwiedza czasem młoda lekarka, która robi specjalizację z dziedziny geriatrii. To ona zasugerowała, by postarać się o zakup takiego sprzętu z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia, i wypisała zlecenie. Kiedy jednak poszłam podstemplować je w oddziale NFZ, okazało się, że dokument jest nieważny, bo wypisała go lekarka bez specjalizacji. Czy trzeba aż specjalisty, by stwierdzić, że staruszka ma kłopoty z chodzeniem – zastanawia się pani Magda i pyta, jakie w tej sprawie rządzą przepisy.

Wykaz tzw. środków pomocniczych zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. Zapisano w nim nazwy przedmiotów, rodzaje schorzeń uprawniające do refundacji, kwotę dofinansowania, wysokość udziału własnego pacjenta oraz ewentualną wysokość refundacji naprawy tego sprzętu. Jest tam też lista specjalności lekarzy, którzy mogą wystawiać zapotrzebowanie na konkretny sprzęt.

Lekarz dokonujący oceny stanu zdrowia pacjenta musi przede wszystkim realizować świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. To podstawa. Nie musi jednak podlegać wojewódzkiemu oddziałowi NFZ, w którym realizowany będzie zakup. Zlecenie na balkonik albo podpórkę ułatwiającą chodzenie może wypisać lekarz geriatra, neurochirurg lub neuroreumatolog, ortopeda, reumatolog, chirurg, rehabilitant oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli więc babcia nie znajduje się pod systematyczną opieką wymienionych specjalistów, po zlecenie należy się wybrać do przychodni, w której pracuje wybrany przez nią lekarz pierwszego kontaktu.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane