Fundusz zapłaci lepiej lekarzom rodzinnym za seniorów, zwłaszcza tych po 75. roku życia, którym od jesieni będą wypisywać recepty na bezpłatne leki. Tak wynika z najnowszego zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Co dokładnie się zmieni? Zgodnie z zarządzeniem wzrosła wysokość stawek, które lekarze rodzinni otrzymają za pacjentów ze swojej listy aktywnej (tj. w wykazie deklaracji pacjentów, którzy znajdują się pod opieką świadczeniodawcy) w określonych grupach wiekowych. Za każdego pacjenta w wieku między 40. a 65. rokiem życia medycy otrzymają 1,2 stawki kapitacyjnej (obecnie wynosi ona 12 zł) zamiast 1,12. Z kolei za osoby między 65. a 75. rokiem życia płacone będzie 2,1 stawki zamiast jej dwukrotności. Wydzielono także nową kategorię wiekową – pacjentów po 75. roku życia. Fundusz będzie płacił za nich według wskaźnika 2,5. Przy czym zmiany stawek będą wchodziły w życie stopniowo od 1 lipca i 1 września.
Medykom zależało szczególnie na zwiększeniu stawki za osoby w wieku 75 plus. Od 1 września bowiem mają one mieć dostęp do darmowych leków (różnice między ceną po refundacji przez NFZ pokrywac będzie budżet państwa). Mimo apeli rząd i parlament zdecydowały, że leki takie będą wypisywać jedynie lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego można się spodziewać, że część pacjentów mając nawet receptę od specjalisty czy ze szpitala, będzie udawać się do poradni medycznej, aby ją przepisać.
Co bardzo ważne, zmniejszy się też liczba pacjentów, których może mieć pod opieką jeden lekarz w POZ – z 2750 na 2500. Dzięki temu powinna wzrosnąć jakość opieki – teraz lekarze np. w sezonie zwiększonej zachorowalności mają często na jedną osobę tylko kilka minut. Trudno w takiej sytuacji zająć się np. profilaktyką. Jednak trzeba pamiętać, że są regiony w kraju, gdzie lekarzy tak bardzo brakuje, że pod opieką mają nawet 3,5 tys. pacjentów lub więcej i nie ma ich komu przekazać. Dzięki rosnącym wycenom oraz planowanym gruntownym zmianom w podstawowej opiece zdrowotnej (prace w tym zakresie trwają w MZ) resort zdrowia ma nadzieję, że zainteresowanie lekarzy tą specjalizacją się zwiększy.
360 zł tyle rocznie dostanie lekarz za opiekę i badania dla osób w wieku 75 lat i więcej
2500 tyle maksymalnie ma mieć przypisanych pacjentów lekarz POZ
ORZECZNICTWO
Postanowienie Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 r., sygn. III UZP 7/16.