Ministerstwo Zdrowia wprowadza istotne zmiany w zasadach wystawiania recept na darmowe leki i wyroby medyczne. Nowe przepisy obejmą nie tylko lekarzy i pielęgniarki z kontraktem na NFZ, ale także tych pracujących w prywatnych gabinetach. Projekt przepisów opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Co zmiany oznaczają dla pacjentów?
Recepty na bezpłatne leki. Jakie zmiany w 2024 r.?
Ministerialny projekt ustawy, który 1 lipca pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zakłada, że:
- Uprawnienie do wystawiania recept na niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia i po ukończeniu 65. roku życia, uzyskają wszyscy pracownicy medyczni (lekarze i pielęgniarki) posiadający prawo do wystawiania recept, niezależnie od posiadania umowy z NFZ.
- Recepty na darmowe leki będą mogły być wystawiane także w formie elektronicznej.
Proponowane zmiany oznaczają, że leki za 0 zł będą mogli wypisać również lekarze przyjmujący pacjentów prywatnie. Obecnie takiej możliwości nie ma i jeśli pacjent chce uzyskać receptę na leki bezpłatne, musi udać się do lekarza, który posiada kontakt z NFZ. Rozszerzenie uprawnień do wystawiania recept na darmowe leki ma spowodować, że grupa pacjentów komercyjnych będzie miała szansę oszczędzić na lekach figurujących w wykazie darmowych preparatów.
Przeczytaj też:
Nowe zasady wystawiania recept na darmowe leki
Ministerstwo Zdrowia kontynuuje działania rozpoczęte w 2023 roku, które obejmowały:
- Rozszerzenie zakresu bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (czyli powiększenie listy darmowych leków).
- Zwiększenie liczby uprawnionych pacjentów, w tym świadczeniobiorców od ukończenia 65. roku życia do ukończenia 75. roku życia oraz niepełnoletnich.
Jak wyjaśniono w ocenie skutków regulacji, nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu dalsze powiększenie zakresu i dostępności tych świadczeń.
Kto może wypisać receptę na darmowe leki?
Obecnie do wystawiania recept na bezpłatne leki, środki lub wyroby medyczne uprawniony jest lekarz, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w jednym z trzech zakresów:
- podstawowej opieki zdrowotnej (lekarze rodzinni),
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (poradnie specjalistyczne),
- leczenia szpitalnego.
Ponadto, uprawniony do wystawiania tych recept jest także lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych, oraz niektóre pielęgniarki.
Recepty na darmowe leki. Dodatkowe zmiany w projekcie
Projekt nowelizacji ustawy doprecyzowuje także przepisy dotyczące dotacji celowych udzielanych przez Ministra Zdrowia nadzorowanym instytutom badawczym. Po zgłoszeniu zastrzeżeń przez NIK, do katalogu podmiotów uprawnionych do takich dotacji dopisano również instytuty badawcze, takie jak Centrum Zdrowia Dziecka.
Dodatkowo w projekcie znalazły się drobne poprawki techniczne, które mają zlikwidować niejasności prawne w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Zmiany w receptach na darmowe leki - najważniejsze nowości
Podsumowując, nowelizacja prawa zawiera kluczowe dla pacjentów zmiany w zakresie możliwości uzyskania recepty na bezpłatne leki lub wyroby medyczne. Przewiduje też rozwiązania istotne dla instytutów badawczych. Oto najważniejsze nowości w pigułce.
- Rozszerzenie uprawnień - uprawnienia do wystawiania recept na darmowe leki i wyroby medyczne uzyskają wszyscy lekarze i pielęgniarki, niezależnie od umowy z NFZ.
- Elektroniczne recepty - możliwość wystawiania recept w formie elektronicznej.
- Doprecyzowanie dotacji - uszczegółowienie przepisów dotyczących dotacji celowych dla instytutów badawczych.
Te zmiany mają na celu zwiększenie dostępności bezpłatnych leków i wyrobów medycznych oraz usprawnienie systemu opieki zdrowotnej.