Pobyt w sanatorium to dla wielu seniorów interesująca możliwość podreperowania swojego zdrowia. Ceny turnusów na NFZ są korzystniejsze niż prywatny wyjazd, jednak i tak trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Za co należy zapłacić?
Wyjazd do sanatorium. Aktualne ceny
Wybierając się do sanatorium, musimy pamiętać o tym, że każdy dorosły pacjent musi zapłacić za wyżywienie oraz zakwaterowanie. Aktualne ceny ustala Ministerstwo Zdrowia. Są zależne od sezonu (droższe pokoje są w miesiącach maj-wrzesień, tańsze w okresie od października do kwietnia). Za pełny turnus uważa się 21 dni.
W poniższej tabeli prezentujemy stawki, uwzględniając podział na sezony oraz standard pokoju.
Pobyt w sanatorium. Za to NFZ nie zapłaci
Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa następujących kosztów:
- przejazdu do sanatorium i z powrotem
- pobytu opiekuna
- opłaty klimatycznej
- zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych niezwiązanych z chorobą, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na turnus sanatoryjny.
Długość oczekiwania na sanatorium z NFZ. Od czego zależy?
Na czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium wpływają różne czynniki. Należą do nich m.in.:
- liczba miejsc w uzdrowiskach w poszczególnych oddziałach liczba pacjentów w kolejce w danym województwie;
- stan zdrowia pacjenta;
- liczba rezygnacji z wyznaczonych terminów turnusów, czyli tzw. zwroty.
W Polsce mamy 16 wojewódzkich oddziałów rejestrujących i realizujących skierowania na turnusy sanatoryjne. O tym, do którego oddziału należymy, decyduje nasze miejsce.
TUTAJ znajdziesz bezpłatną oficjalną przeglądarkę skierowań finansowanych przez NFZ. Aby sprawdzić aktualne informacje o statusie swojego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, należy wpisać numer skierowania.