statystyki

Rewolucja w koszyku: Szpital poprowadzi pacjenta za rękę

autor: Aleksandra Kurowska09.05.2016, 08:08; Aktualizacja: 09.05.2016, 09:37
1 mld zł - tyle zdaniem ekspertów mogą wynieść oszczędności NFZ po zmianie taryfikacji świadczeń.

1 mld zł - tyle zdaniem ekspertów mogą wynieść oszczędności NFZ po zmianie taryfikacji świadczeń.źródło: ShutterStock

Szybka ścieżka kierowania chorych na operację wszczepiania endoprotez i własny koordynator opieki przed i po zabiegu, a dla osób po zawale serca roczna opieka obejmująca m.in. rehabilitację i wizyty kontrolne. Takie udogodnienia mają być już za kilka miesięcy. To propozycje nowych, koordynowanych świadczeń, jakie opublikowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Zapowiadał je od kilku miesięcy resort zdrowia, widząc, że pacjenci po wyjściu ze szpitala często są pozostawieni sami sobie i efekty drogich operacji są marnowane. Dlatego choć mamy np. świetną kardiochirurgię, to równocześnie wyższą od państw Europy Zachodniej śmiertelność po roku od zawału.

Szybsza kwalifikacja

Obecnie na zabiegi wszczepienia endoprotezy trzeba czekać nawet kilka lat, a zoperowani mają problem, by dostać się na rehabilitację. To ma się definitywnie zmienić. Pacjent skarżący się na ból i mający kłopot z ruchomością stawów, którego lekarz POZ skieruje do specjalisty w ramach opieki koordynowanej, ma być przyjęty w ciągu miesiąca, a nie – jak teraz – kilku. Stamtąd w ciągu maksymalnie trzech miesięcy trafi do przyszpitalnej poradni kwalifikującej na operację. Tam od razu dostanie koordynatora, który będzie umawiać wizyty (także u innych specjalistów, nawet u ginekologa czy kardiologa) i badania oraz przypominać o ich terminach. Będzie też zbierać informacje o leczeniu w szpitalu i poza nim.

Z kolei lekarz z poradni kwalifikującej oceni, czy to przypadek nagły, do zoperowania w ciągu trzech miesięcy, czy stabilny, który może zaczekać do pół roku. Wyedukuje też pacjenta, jak ma postępować przed zabiegiem i po nim, w razie potrzeby zleci przedoperacyjną rehabilitację. Po operacji chory trafi szybko na rehabilitację, którą zapewni szpital u siebie lub w innej placówce. Obejmie ona przynajmniej jeden pobyt w oddziale rehabilitacji oraz turnus usprawniania kończyny w poradni. Pacjent ma mieć też przynajmniej dwie, trzy wizyty kontrolne w ciągu kolejnego roku.

Świadczenie koordynowane wprowadzone będzie też w kardiologii.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane