Jak Polacy oceniają dostęp do sanatoriów? 72 proc. osób oceniło go źle i bardzo źle; to tak samo, jak w zeszłym roku - wynika z ankiety "Jesień życia w Polsce", przeprowadzonej po raz czwarty przez "Fakt". Powodem są rosnące ceny. Ile kosztuje pobyt w sanatorium na NFZ?

Dostęp do sanatoriów jest zły [SONDAŻ]

Z opublikowanej w poniedziałkowym (13.11) wydaniu "Faktu" ankiety wynika, że:

  • 72 proc. osób oceniło dostęp do sanatoriów źle i bardzo źle
  • 6,1 proc. osób biorących udział w ankiecie ocenia go dobrze
  • 20,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

92,2 proc. osób, które wzięły w niej udział, w ciągu ostatnich trzech lat nie wyjechało na leczenie uzdrowiskowe na NFZ, a takich świadczeń skorzystało 7,7 proc. ankietowanych.

Seniorzy rezygnują z wyjazdów do sanatoriów

Wszystko dlatego, że seniorzy z powodu drożyzny często rezygnowali z wyjazdów. Bo choć NFZ pokrywa koszty leczenia w uzdrowisku, to pacjent musi pokryć koszty zakwaterowania - podkreśla "Fakt".

21-dniowy turnus, w zależności od standardu pokoju, może kosztować ponad 800 zł. Do tego trzeba doliczyć dojazd" - wylicza gazeta.

I dodaje, że opłaty mogą jeszcze wzrosnąć, ponieważ zgodnie z przepisami są indeksowane o inflację (o ile ta przekroczy 5 proc.).

"W tym roku wzrost cen ma wynieść 11,3 proc., co oznacza, że już wiosną opłaty mogą skoczyć o 25,7 proc." - podaje "Fakt".

Ile kosztuje pobyt w sanatorium na NFZ [STAWKI]

W trakcie leczenia uzdrowiskowego pacjenci płacą częściowo za wyżywienie i zakwaterowanie. Stawki są zróżnicowane i ich wysokość uzależniona jest od sezonu oraz standardu zajmowanego pokoju. Więcej trzeba zapłacić za pobyt w okresie wiosenno-letnim oraz za zakwaterowanie w mniej licznych pokojach, z odrębną łazienką.

  • Ceny za pokoje w okresie jesienno-zimowym wynoszą od 10,6 zł do 32,6 zł (w zależności od standardu pokoju).
  • Ceny za pokoje w okresie wiosenno-letnim wynoszą od 11,9 do 40,9 zł (w zależności od standardu pokoju).

Są to ceny za jedną dobę. Szczegółowe informacje na temat odpłatności za turnusy rehabilitacyjne, tego, kto może skorzystać z sanatoriów za darmo oraz listy sanatoriów znajdziecie w artykule:

Ile kosztuje pobyt w sanatorium? Dla kogo darmowy turnus? Lista sanatoriów [STAWKI]

pad/ msrk/