Program "Dobry posiłek" to dopełnienie zmian wprowadzanych przez rząd w ochronie zdrowia – powiedziała we wtorek w Garwolinie minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Szefowa resortu zdrowia wskazała, że nowy program wykorzysta doświadczenia pilotażowego programu opracowanego w 2019 r.

Podała, że z pilotażu "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy" skorzystało 115 szpitali i uczestniczyło w nim ponad 200 tys. kobiet. Tamten program, jak kontynuowała, zakończył się bardzo dobrymi efektami.

Zaznaczyła, że kompleksowy program "Dobry posiłek" ma sprawić, że posiłki we wszystkich szpitalach będą zbilansowane i dobrej jakości. "Posiłki powinny być zbilansowane, smaczne, poprawiające całokształt leczenia" – dodała.

Minister akcentowała, że "Dobry posiłek" to dopełnienie zmian wprowadzanych w ochronie zdrowia. Wskazywała w tym kontekście m.in. na wzrost nakładów, zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, zmiany w opiece psychiatrycznej i psychologicznej, a także na zwiększenie liczby miejsc na studiach medycznych.

Wymieniła także m.in. zmiany dotyczące chorób rzadkich, bezpłatne leki w określonych wskazaniach dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, dofinansowanie remontów placówek i zakup nowoczesnego wyposażenia.

"Program +Dobry posiłek+ to kolejny dobry krok, kolejna dobra propozycja dla wszystkich pacjentów w szpitalach. (…) Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki dla szpitali na to, aby posiłki miały dobrą jakość. Pacjent będzie mógł wyrazić opinię w postaci ankiety" – powiedziała szefowa MZ. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Magdalena Gronek

ktl/ mgw/ joz/