Mój syn, już pełnoletni, ale mieszkający jeszcze z nami, obudził mnie w nocy, twierdząc, że czuje się bardzo źle, że wszystko go swędzi, ma wysypkę, temperaturę – opowiada pan Janusz. – Temperatura rosła i postanowiliśmy, że pogotowia wzywać nie będziemy, ale pojedziemy na nocny dyżur. I to był błąd. Lekarz, wyraźnie obudzony nie w porę – obrugał nas, że zawracamy mu głowę po nocy, że można było z wysypką poczekać do rana i że to pewnie odra, więc samo przejdzie, bo syn był szczepiony i w ogóle nie powinien chorować. A zwolnienia do szkoły nie da, bo od tego jest przychodnia rejonowa – opowiada czytelnik, który chce złożyć skargę na lekarza
Lekarz przyjmujący w placówce nocnej opieki zdrowotnej jest w pracy i nie powinien okazywać niezadowolenia z powodu późnej pory wizyty czy błahego – jego zdaniem – powodu. Jego obowiązkiem jest udzielenie pomocy. Zobowiązany jest również do wydania pacjentowi zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (w tym przypadku – nauki). Oczywiście zaświadczenie takie lekarz może wydać na podstawie bezpośredniego badania pacjenta.
Zastrzeżenia pacjentów dotyczące sposobu leczenia należy kierować w pierwszej kolejności do kierownika przychodni. Dopiero jeśli ten nie zareaguje satysfakcjonująco na zastrzeżenia, można zwrócić się do rzecznika praw pacjenta lub rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy okręgowej izby lekarskiej, ewentualnie do NFZ. Urzędnicy NFZ nie są upoważnieni do oceny decyzji medycznych podejmowanych przez lekarzy, a jedynie tego, czy dopełnili wymaganych procedur.
Zawsze, gdy uważamy, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego – 999 lub 112. I nie należy się obawiać, że za niesłuszne wezwanie zostaniemy ukarani finansowo.
W lżejszych przypadkach lepiej skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takie placówki są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy cały czas, bez przerwy. Warto wiedzieć, że w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja. W razie urazu lub poważniejszych stanów świadczenia zapewnia szpitalny oddział ratunkowy bądź izba przyjęć. Takie mamy prawa.
Podstawa prawna
Art. 55 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 581
Załącznik nr 5 do rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 86).