statystyki

Nowa ustawa o ratownictwie skończy z prymatem ceny

autor: Aleksandra Kurowska15.02.2016, 07:31; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:44
Ratownicy będą mieli zwiększone możliwości, jeśli chodzi o czynności medyczne czy katalog leków, które mogą podawać.

Ratownicy będą mieli zwiększone możliwości, jeśli chodzi o czynności medyczne czy katalog leków, które mogą podawać.źródło: ShutterStock

- Przyznanie podwyżek dla pielęgniarek zaburzyło system wynagrodzeń w ratownictwie przedszpitalnym. Będę zabiegał o to, by w przyszłym roku znalazły się środki, które pozwolą na wzrost wynagrodzeń ratowników - mówi Marek Tombarkiewicz.

Do kierownictwa resortu zdrowia dołączył pan dopiero w tym roku, przejmując m.in. nadzór nad departamentami odpowiedzialnymi za ratowników oraz pielęgniarki. Jakie stawia pan sobie cele?

Nie bez powodu dostałem akurat te dwa departamenty. Jestem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii, a także medycyny ratunkowej. W oczach ministra Konstantego Radziwiłła było to rekomendacją. Obecna ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym pochodzi z 2006 r. i po kilkunastu poprawkach w ciągu 10 lat nadszedł czas, by ją zmienić. To jest moja rola: napisać nową, nowoczesną i dostosowaną do współczesnych warunków i realiów regulację.

Na początek musiał pan jednak gasić pożar. Rozporządzenie regulujące, co wolno robić ratownikom, wygasło. Powstała groźna luka prawna.

Projekt jest już w konsultacjach i chcemy, by jak najszybciej wszedł w życie. Poszerza on kompetencje ratowników w niektórych aspektach. Na przykład będą mieli zwiększone możliwości, jeśli chodzi o czynności medyczne czy katalog leków, które mogą podawać. Na początku roku wydaliśmy interpretację o braku zagrożeń dla ratowników medycznych w związku z wygaśnięciem poprzedniego rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane