statystyki

Dostępność leków ma się poprawić. Resort zdrowia zapowiada zmiany

autor: Aleksandra Kurowska14.01.2016, 07:59; Aktualizacja: 14.01.2016, 09:43
Problemem są też topniejące zapasy leków refundowanych w aptekach.

Problemem są też topniejące zapasy leków refundowanych w aptekach.źródło: ShutterStock

Apteki tną zapasy medykamentów, a wielu produktów brakuje też w hurtowniach. Efekt jest taki, że pacjenci coraz częściej nie mogą kupić od ręki potrzebnych specyfików. Resort zdrowia zapowiada zmiany.

Po nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 345), która obowiązuje od 2012 r., ceny leków w Polsce spadły i w efekcie pojawił się duży problem z wywozem ich za granicę. Niektórych medykamentów brakuje wręcz tygodniami. Pomóc miały kontrole i obowiązująca od zeszłego roku tzw. ustawa antywywozowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 788). Zgodnie z tym aktem resort co miesiąc publikuje listę medykamentów zagrożonych niedoborem i objętych zakazem eksportu. Na najnowszej, ze stycznia, znajdują się 142 różne specyfiki często ratujące życie, m.in. przecizakrzepowe. W lipcu zeszłego roku, gdy listę opublikowano po raz pierwszy, było na niej 257 pozycji. Czy to oznacza poprawę? Niekoniecznie. – Nadal stale brakuje około 200 leków. Rozbieżność z listą MZ wynika z tego, że aptekarze nie mają już siły i chęci zgłaszać niedoborów, bo to nie przynosi żadnych efektów. Według naszej wiedzy eksport medykamentów niestety wzrósł – informuje Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Sprzedaż leków przez apteki w grudniu 2015 r.

Sprzedaż leków przez apteki w grudniu 2015 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane