Opieka nad seniorem to fikcja. Rodziny są zdane same na siebie

autor: Karolina Nowakowska11.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.01.2016, 11:29
Pensjonariuszka domu seniora

W Polsce brakuje systemu opieki nad osobami starszymi. Najczęściej rodziny są pozostawione same sobieźródło: ShutterStock

W Polsce nadal brakuje systemowej opieki nad osobami starszymi. Lekarze nie podejmują specjalizacji, ponieważ zarabiają mniej niż pielęgniarki. W jeszcze gorszej sytuacji są fizjoterapeuci. Dotychczasowe postulaty rządu mogą ten chaos jedynie pogłębić.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • rex(2018-12-17 19:18) Zgłoś naruszenie 30

    Kłamczuchy z PO i PiS tylko w okresie wyborczym obiecują seniorom że zadbają o ich byt , po wyborach nie ma już tematu suwerena seniora , średnia emeryturka to około 1400 zł. wydatki z dnia na dzień rosną, dom opieki dla osób starszych tylko dla lepszego sortu bo kogo stać na opłatę w granicy 3600 zł, z pewnością rozwiązaniem jest stary system ze średniowiecznej Japonii - starych ludzi wyprowadzano poza obręb siedzib ludzkich i pozostawiano ich własnemu losowi.

    Odpowiedz
  • dobre dziecko(2017-05-08 21:15) Zgłoś naruszenie 61

    moja matka ma 90lat i od ponad 10 lat jest chora psychicznie, opiekuje sie nia ale sama juz wariuje od tego ze musze przebywac z wariatem, ktory nieswiadomie pastwi sie nade mna, dreczy mnie, "pozarl" cale moje zycie.... lekarz rodzinny nie widzi rozwiazania bo mamusia ma przeblyski logicznego myslenia i nie mozna jej ubezwlasnowolnic i zamknac w domu wariatow, jako dobry czlowiek i katolik bede sie nia opiekowac do smierci, tylko nie wiem kto z nas szybciej umrze, bo ja jestem na skraju wytrzymalosci, a wariatka - dzieki dobrej opiece - rozkwita. Lekarz rodzinny udzielil mi profesjonalnej konsultacji - skoro nie daje rady psychicznie z matka wariatka, to lekarz moze mi dac skierowanie do specjalisty psychiatry - wtedy dostane leki na uspokojenie, beda mnie leczyc psychiatrycznie, zeby moja psychika wytrzymala opieke 24 godziny na dobe nad wariatka, mam mysli samobojcze a w chwilach otrzezwienia marze o tym ze moja matka wreszcie umrze i uwolnie sie od tego koszmaru

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gościuwa 74 + (2017-04-26 10:52) Zgłoś naruszenie 50

    Emeryt to taki stwór który ma prawo szybko zejść z tego świata. A na poważnie to seniorem opiekuje sie równie stara najczęściej lub niewiele młodsza osoba czyli współmałżonek. Dzieci rozwiane pocałym świecie albo zapracowane by utrzymać nową rodzinę niewiele mają czasu by odwiedzać regularnie , nie mówiąc o sprawowaniu codziennej opieki bo już dawno rodziny wielopokoleniowe w jednym miejscu zamieszkania to historia. Jak 70-cio letnia kobieta ( która statystycznie żyje dłużej) ma podnieść leżącego męża który waży 60-85 kg? jak go "przewinąć w pampersy" jak zmienić pościel czasami codziennie ? a kto przyjdzie do takiej osoby codziennie ( na i-2 godziny)za 10-15 zł za godzinę? Państwo powinno dopłacać do tych prywatnych wydatków tak aby opłacało się dojść, czy dojechać do kilku osób dziennie. Raz w tygodniu to potrzebna jest pomoc specjalisty - pielęgniarki czy psychologa ale codziennie trzeba leżącego umyć ubrać, czego 70+ nie zrobi sam ,bo ma 100% szansę zostać inwalidą po kilku dniach.

    Odpowiedz
  • EJ(2016-01-17 13:02) Zgłoś naruszenie 50

    Ten rzad powinnien szczegolnie dbac o seniorow bo to w duzej mierze ich Elektorat. Jak powiedziala jedna nawiedzona co wycierpia na tym padole to nie beda musieli w czyscu. To ja takiej babie zycze zeby teraz wycierpiala tak duzo by od razu mogla isc do nieba . Katoland sie klania.

    Odpowiedz
  • podatnik(2016-01-12 08:08) Zgłoś naruszenie 191

    W polsce nie istnieje żadna opieka nad osobami starszymi.Zaden owsiak czy inny dobroczyńca niczego nie zmieni bo likwidacja emerytów i ludzi chorych to polityka polskich władz. Ludzie starsi wykorzystani ,chorzy,zmęczeni mają jak najszybciej zniknąć bo politykom są tylko kosztem a kasa należy się tym właśnie rządzącym pajacom.

    Odpowiedz
  • Anna(2016-01-12 02:37) Zgłoś naruszenie 172

    „ W zasadzie seniorzy nie potrzebują pieniędzy - mówi prof. Bień. " Pani Bień ! Skoro Pani nie potrzebuje pieniędzy ,proszę swoje apanaże przekazać mnie i innym potrzebującym. Jestem, jak Pani seniorem i POTRZEBUJĘ PIENIĘDZY na życie, leczenie,czynsz, media, żywność.

    Odpowiedz
  • A JA ja(2016-01-11 22:27) Zgłoś naruszenie 96

    Leki nie powinny byc darmowe. Życie to smiertelna choroba. Łykanie 20 tabletek dziennie nic nie zmieni.

    Odpowiedz
  • biedny emeryt.(2016-01-11 20:59) Zgłoś naruszenie 50

    ciesze sie z politycy tez umieraja ,a niedaja biednym pieniendzy na godne zycie tak jak darmosjady sejmowe...........

    Odpowiedz
  • Zdziczenie nie jest wyjściem(2016-01-11 14:55) Zgłoś naruszenie 85

    Najsprawniejszym i najtańszym wyjściem jest eutanazja. Tylko... czy ludzka i czy to ma być podzięka za miłość rodzicielską i trud całego życia???

    Odpowiedz
  • iwonka(2016-01-11 13:24) Zgłoś naruszenie 80

    Jeżeli bezpłatne leki będą tylko na receptę i tylko od rodzinnego to raczej nie grozi nadmierne wykupywanie leków przez 75+. Lekarz musiałby wypisywać za dużo recept.

    Odpowiedz
  • starzy to tylko koszt dla spoleczenstwa(2016-01-11 12:56) Zgłoś naruszenie 166

    ludzie starzy to ogromny koszt, nie ma zadnej wartosci dodanej, i dlatego po cichu wszyscy mysla, ze starzy powinni umrzec, ale to niepoprawne politycznie, wiec wszyscy twierdza ze trzeba dobrze oplacac emerytow i fundowac im specjalistyczna opiekę medyczną przedluzająca zycie do 100 lat... tylko ze nikt z mlodych i w srednim wieku nie chce za to placic :) Pani Teresa martwi sie ze ona pracuje za granicą a mama pozostawioną w Polsce nie ma sie kto zająć. Tzn ma zajac sie pastwo - czyli inni podatnicy :) A moze tak zabrac mame do siebie? Albo przysylac czesc pieniedzy dla opiekunki w Polsce? łatwo jest krytykowac ze "biedni seniorzy" zyja w biedzie i bez pomocy medycznej... ale skoro system gospodarczy nie pozwolil im przez ich cale zycie zaoszczedzic pieniedzy na godna starosc to kto ma to teraz finansowac? nie ma chetnych... teraz spoleczenstwo stawia na produkcje niewolnikow, bo takie sa potrzeby rynkow w wbrytanii i niemczech - trzeba produkowac nowych niewolnikow, a starzy... do piachu :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qaduq(2016-01-11 11:51) Zgłoś naruszenie 160

    Młodą autorkę to szokuje, starsi pogodzeni z losem. Przy chorej służbie zdrowia trudno o zdrowy sektor. Podstawowy problem to czas poświęcany pacjentowi przez lekarza, dostępność do specjalistów i poufne zalecenia wewnętrzne, o których pacjent dowiaduje się przypadkowo. To tak, jak po śmierci młodej aktorki lekarka wygadała się, że nie skierowano jej na naświetlenie, bo w tym wieku nie powinna mieć raka złośliwego. A w starszym, bo koszty leczenia przewyższą optymalny czas przeżycia. Rozumiał to profesor Religa, dobrowolnie rezygnując z systemu, który znał. Od ręki powinno się wprowadzić stale recepty, odnawialne co pół roku, wydzielić dla lekarzy normę kilku godzin na dojście do pacjenta, ale z wydłużonym czasem na badania, a nie owe 15 minut. Radykalnie trzeba pomoc osobom obłożnie chorym, dla których jedynym rozwiązaniem jest obecnie hospicjum. I taki model trzeba zacząć konsekwentnie oferować rodzinom członków naszego rządu i parlamentu, aby sami skorzystali z dobrodziejstwa systemu. Podobnie, jak z korzystaniem ze służby zdrowia. Albo za kasę do prywatnej kliniki, albo w kolejce, jak każdy. Jak znam życie, prędzej Polacy będą mówić po chińsku, niż jakikolwiek rząd cokolwiek uczyni poza potokiem wylewanych słów. Ale walczyć trzeba.

    Odpowiedz
  • Szybciej...(2016-01-11 11:38) Zgłoś naruszenie 121

    Szybciej woda z Baltyku zacznie plynac na Barania Gore /zrodla Wisly/ niz wypracuje sie odpowiedni dobrze zorganizowany system zdrowotny w Polsce. Medyczne silna grupa lobbystyczna nigdy na to nie pozwoli.

    Odpowiedz
  • Przestanmy...(2016-01-11 11:15) Zgłoś naruszenie 143

    Przestanmy wbijac ogromna rzesze emerytow w sciane skrajnej nedzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Seniorzu potrzebuja i wiekszych pieniedzy i opieki(2016-01-11 10:32) Zgłoś naruszenie 111

    Podejscie neoliberalne do systemu emerytalnego bardzo odarlo i bedzie odzierac seniorow z pieniedzy m.in. wskutek likwidacji czesci socjalnej emerytury /obecnie okolo 800 zl/ oraz niewlasciwej waloryzacji swiadczen. Obecnie prawie polowa seniorow otrzymuje emeryture na granicy lub ponizej linii ubostwa /1360 zl netto wedlug Eurostatu- UE/. Sytuacje w przypadku starszych seniorow powyzej 75 r. z. ratuje nieco pielegnacyjny dodatek w wysokosci okolo 200 zl brutto miesiecznie, ktory to dodatek nie tak dawno chciano zlikwidowac. Zreszta niewiadomo, czy za cene przeznaczenia 4-5 zl na leki darmowe dla 1 starszego seniora nie odbierze mu sie dodatku pielegnacyjnego. Bo - czego nie dokonala PO, zrobi to PIS - tak jak w przypadku obnizenia podatku PIT dla bogatych.--- Seniorzy zarowno potrzebuja pieniedzy jak i opieki , a ta kosztuje, niezaleznie czy jest prowadzona w domu czy w specjalistycznym osrodku.

    Odpowiedz
  • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2016-01-11 08:44) Zgłoś naruszenie 273

    dajcie swaczenie pilegnacyjne jak na dzieci, adorosli opiekunowwwie sami daja rade wszyscy powini byc traktowani ruwno.

    Odpowiedz
  • Teresa(2016-01-11 08:33) Zgłoś naruszenie 334

    To calkowita prawda 3 razy chodzilam do opieki zeby zajeli sie moja mama bo nie ma nikogo a ja pracuje zagranica i 3 razy nic nie zrobili a to co przeszlam na komisji lekarskiej przekracza wszekie granice ponizano mnie i sugerowano zebym sie wiecej nie starala o zasilek pielegnacyjny dla osob niepelnosprawnych 150zl na mame nie mam juz sil chodzic i prosic lekarza zeby czasami zajrzal do mamy bo i tak nie przyjdzie wiec siedzi teraz sama w domu a ja daleko zamartwiam sie strasznie ale co zrobic skoro rzad niczego nie widzi

    Odpowiedz