statystyki

Przymusowe leczenie psychiatryczne możliwe za zgodą sądu

autor: Renata Majek23.11.2015, 10:39; Aktualizacja: 23.11.2015, 11:15
Orzeczenie lekarskie ważne jest tylko 14 dni od daty wystawienia.

Orzeczenie lekarskie ważne jest tylko 14 dni od daty wystawienia.źródło: ShutterStock

Do mamy, która ma zaburzenia psychiczne, wezwaliśmy pogotowie. Nie zabrano jej do szpitala, gdyż nie wyraziła na to zgody. Nie chce poddać się jakiemukolwiek leczeniu, odmawia również brania leków. Co możemy zrobić w tej sytuacji – choroba się nasila, a my sobie już nie radzimy – pyta pani Czesława.

Zaburzenia psychiczne nie pozbawiają chorego prawa do decydowania o sobie, więc w przypadku podjęcia leczenia i przyjęcia go do szpitala konieczna jest jego zgoda. Gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej pomocy, ale widać, że leczenie chorej jest konieczne (ale nie jest osobą niebezpieczną), należy skierować wniosek do sądu rodzinnego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania chorej) o wysłanie jej na przymusowe leczenie psychiatryczne.

Jest to dopuszczalne wyłącznie w dwóch sytuacjach: kiedy dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że brak leczenia szpitalnego spowoduje znaczne pogorszenie zdrowia psychicznego lub gdy osoba chora jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie psychiatryczne przyniesie poprawę jej zdrowia. Do wniosku dołącza się orzeczenie od lekarza psychiatry uzasadniające potrzebę przymusowego leczenia w szpitalu. Takie zaświadczenie lekarz wydaje na prośbę małżonka, krewnych w linii prostej (np. córki, matki) rodzeństwa, przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad tą osobą faktyczną opiekę. Zatem procedurę najlepiej rozpocząć od lekarza psychiatry (skierowanie nie jest potrzebne). Jeśli chora kategorycznie odmawia wizyty u lekarza, można wezwać psychiatrę do domu.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Psychiater(2015-11-23 11:02) Zgłoś naruszenie 11

    KGB czyli pisranskiej mafii o to chodzi. Putin tezwysyla niewygodnych do psychiatrykow lub strzela pod Kremlem a tymczasem jedynym ktorego przymusowo trzeba by leczyc i to natychmiast to

    klamczynski swiroslaw

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane