statystyki

Tańsze leki niekoniecznie z korzyścią dla pacjentów

autor: Patryk Słowik19.11.2015, 08:29; Aktualizacja: 19.11.2015, 10:43
Przedsiębiorcy ostrzegają, że dążenie resortu do drastycznego obniżenia cen leków refundowanych odbije się w pewnym momencie czkawką.

Przedsiębiorcy ostrzegają, że dążenie resortu do drastycznego obniżenia cen leków refundowanych odbije się w pewnym momencie czkawką.źródło: ShutterStock

Spór między firmami farmaceutycznymi a resortem zdrowia wszedł w kulminacyjną fazę. Chodzi o decyzje refundacyjne i restrykcyjne wymogi, które rządzący postawili przedsiębiorcom.

Ministerstwo poinformowało, że dla ponad 90 proc. produktów, w stosunku do których decyzje refundacyjne wygasają 31 grudnia 2015 r., wydano już nowe rozstrzygnięcia o objęciu refundacją. Izba Gospodarcza Farmacja Polska wskazuje jednak, że powodów do radości wcale nie ma. Resort zdecydował bowiem o wykreśleniu z list wielu produktów, które do tej pory były refundowane. Chodzi głównie o oryginalne medykamenty, które mają swoje tańsze zamienniki. W efekcie – jak przekonuje organizacja – lekarze i pacjenci będą mieli ograniczony wybór leków refundowanych.

Przedsiębiorcy ostrzegają, że dążenie resortu do drastycznego obniżenia cen leków refundowanych odbije się w pewnym momencie czkawką. Firmy oszczędności poszukają bowiem w pierwszej kolejności w pracach badawczych mających na celu produkcję coraz to lepszych medykamentów.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane