statystyki

Jak zapisać się do lekarza korzystając z pakietu kolejkowego

autor: Beata Lisowska28.09.2015, 16:00
Czy NFZ pomoże znaleźć wolny termin?

Czy NFZ pomoże znaleźć wolny termin?źródło: ShutterStock

Zgodnie z obowiązującymi od początku roku zasadami NFZ ma ustawowy obowiązek poinformować pacjenta o pierwszym wolnym terminie uzyskania świadczenia zdrowotnego.

Czy można się zapisać do lekarza online

Do poradni specjalistycznej, której jestem pacjentem, nie sposób się dodzwonić. Tracę mnóstwo czasu, chcąc ustalić termin kolejnej wizyty. Czasami wolę tam pojechać, zamiast dzwonić bez końca do rejestracji. Czy placówka ma obowiązek umożliwić mi zapisy do lekarza drogą elektroniczną?

TAK

To jedna ze zmian, którą wprowadził pakiet kolejkowy, który obowiązuje od początku roku. Przepisy zobowiązały placówki medyczne do prowadzenia zapisów na wizyty przez internet oraz powiadamiania w ten sam sposób o ustalonym terminie wizyty. Muszą one ponadto umożliwić pacjentom monitorowanie miejsca w kolejce do specjalistów drogą elektroniczną. Taki ustawowy obowiązek został nałożony na szpitale oraz poradnie specjalistyczne. Ministerstwo Zdrowia nie objęło nim natomiast lekarzy rodzinnych, a więc na wizytę do nich chorzy nadal zapisują się w tradycyjny sposób. Informacja o możliwości zapisywania się do lekarzy drogą elektroniczną powinna znajdować się na stronie internetowej. Niestety, nie wszystkie placówki medyczne zdążyły dostosować swoje systemy informatyczne do ustawowego wymogu. W praktyce może się więc zdarzyć, że poradnia nie prowadzi elektronicznej rejestracji pacjentów. Kontakt telefoniczny z rejestracją może okazać się niezbędny.

Podstawa prawna

Art. 23a ust. 1 ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1138).

Czy chory może czekać w dwóch kolejkach

Jestem zapisana na operację w sierpniu 2016 r., ale znalazłam inny szpital, w którym zabieg mógłby się odbyć miesiąc wcześniej. Czy mogę skserować skierowanie i zapisać się na jego podstawie do drugiej kolejki?

NIE

Pacjent może być wpisany tylko do jednej kolejki medycznej u jednego świadczeniodawcy. Szpital wpisze chorego na listę osób oczekujących na podstawie oryginału skierowania od lekarza. Pacjent ma obowiązek dostarczyć go w ciągu 14 dni od zapisania go do kolejki. Oczywiście, może z niej zrezygnować, niezwłocznie powiadamiając o tym placówkę. Ta powinna zwrócić mu oryginał skierowania. Wtedy będzie mógł się zapisać na zabieg w innej lecznicy. Przepisy nie pozwalają natomiast na wpisywanie się „na wszelki wypadek” do więcej niż jednej kolejki. Tak więc na podstawie kserokopii skierowania przedłożonego w pierwszym szpitalu nie można zapisać się na zabieg w innej lecznicy. Wymóg przedkładania oryginału skierowania wprowadzono właśnie po to, aby skutecznie wyeliminować przypadki blokowania miejsc na listach innym pacjentom.

Podstawa prawna

Art. 20 ust. 2a ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1138).


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane