statystyki

Informacje o zdrowiu innej osoby otrzymamy tylko z upoważnieniem

autor: Renata Majek16.09.2015, 08:53; Aktualizacja: 16.09.2015, 09:07
Oświadczenie o upoważnieniu powinno być zamieszczone lub dołączone do jego dokumentacji.

Oświadczenie o upoważnieniu powinno być zamieszczone lub dołączone do jego dokumentacji.źródło: ShutterStock

Moja niedołężna matka (87 lat) leżała w ciężkim stanie na oddziale kardiologicznym w szpitalu, a ja byłam osobą wskazaną do otrzymywania informacji o jej stanie zdrowia. Mieszkam jednak ok. 200 km od szpitala, a inni członkowie najbliższej rodziny – w odległości ok. 100 km. Chciałam więc o stanie mamy dowiadywać się przez telefon. Niestety, kilkakrotnie odmówiono mi informacji i kazano przyjechać do szpitala – żali się pani Zofia. – Kto ma prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta i na jakiej podstawie odmawia się udzielenia jej telefonicznie – zastanawia się czytelniczka.

Pacjent lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Mogą też wyrazić zgodę na przekazywanie informacji innym osobom. Tyle mówią przepisy. Pacjent ma zatem prawo do wyrażenia zgody na udzielenie informacji o swoim stanie zdrowia i udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych innym – wskazanym przez siebie – osobom.

Oświadczenie pacjenta o upoważnieniu określonej osoby do uzyskiwania informacji albo o braku takiego upoważnienia powinno być zamieszczone lub dołączone do jego dokumentacji. Robi się to przed rozpoczęciem leczenia ambulatoryjnego lub hospitalizacji. W oświadczeniu powinna być podana upoważniona osoba ze wskazaniem jej imienia, nazwiska oraz danych umożliwiających kontakt.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane