Na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego. Polska ma ogromną rolę do odegrania w budowie systemu zabezpieczenia lekowego, nie tylko naszego, także europejskiego - wskazał na III Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił we wtorek w Lublinie, że trzeba intensywnie przeciwdziałać ewentualnym brakom leków na europejskich rynkach.

Szef MZ podał przykład z przełomu roku 2022/23. "Wszyscy słyszeliście, że w Europie brakowało antybiotyków. Były potrzebne, bo mieliśmy bardzo nietypowy przebieg sezonowej grypy i innych infekcji dróg oddechowych. Dlatego w Europie, a nawet na świecie, zaczęło brakować antybiotyków. My mieliśmy stosunkowo komfortową sytuację, bo mieliśmy zapasy i producenta - Polfę Tarchomin, która od razu na zlecenie rządu mogła podjąć działania, które umożliwiły dostarczanie na rynek kolejnych partii leków" - powiedział Niedzielski.

"Ta sytuacja pokazała, że jeśli mamy zaplecze, potencjał krajowy, to możemy zarządzać kryzysem" - podkreślił. "Polska ma ogromną rolę do odegrania w systemie budowy zabezpieczenia lekowego nie tylko naszego, także europejskiego" - ocenił.

Jak dodał, na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego. Dyskusja ta - jak wskazał Niedzielski - ma bardzo wiele wymiarów. Jednym z nich jest potrzeba posiadania zapasów.

"Musimy budować zapasy. One obecnie są budowane wyłącznie na poziomie pojedynczych krajów. Na razie w przestrzeni europejskiej toczy się więc dyskusja, aby był pewien solidaryzm, czyli wzajemne informowanie się o zapasach i w przypadku kryzysu - możliwość dzielenia się nimi" - stwierdził.

Zdaniem ministra zdrowia trzeba jednak "zrobić krok dalej". "Muszą zostać powołane na poziomie europejskim instytucje odpowiedzialne za utrzymywanie zapasów, za prowadzenie monitoringu, zaopatrzenia w poszczególne leki, substancje czynne" - wskazał Niedzielski. (PAP)

Autorzy: Agata Zbieg, Piotr Nowak

agz/ pin/ ann/