statystyki

Po mastektomii możliwa jest rehabilitacja na koszt ZUS

autor: Małgorzata Raczkowska27.03.2015, 07:29; Aktualizacja: 27.03.2015, 07:32
badanie, mammografia, lekarz, nowotwór

Mammografiaźródło: ShutterStock

Kilka miesięcy temu przeszłam mastektomię – opowiada pani Zofia. – Trudno mi się z tym pogodzić, nadal odczuwam ból fizyczny, psychicznie jestem w złej formie, cały czas przebywam na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym już wrócić do pracy, ale nie czuję się na siłach. Myślałam o tym, by wyjechać na trochę, oderwać się od rzeczywistości, podreperować fizycznie i psychicznie. Czy mogę liczyć na skierowanie do sanatorium – pyta czytelniczka.

Pani Zofia powinna zwrócić się do lekarza prowadzącego i zasugerować, by wypisał jej skierowanie na turnus rehabilitacyjny z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku lat prowadzi program dla kobiet po mastektomii. Jego celem jest wspomaganie powrotu do pełnej sprawności, a w efekcie – powrotu do pracy.

Kuracja prowadzona jest w sanatorium, turnus trwa 24 dni. W tym czasie panie korzystają z pomocy lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek. Program rehabilitacji obejmuje ćwiczenia i zabiegi fizykalne mające na celu zwiększenie ruchomości stawów w okolicy operowanej, poprawę sprawności ręki, usprawnienie krążenia krwi i przepływu płynów ustrojowych, wzmocnienie mięśni kręgosłupa, co umożliwi korekcję postawy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • humer(2015-03-30 17:15) Zgłoś naruszenie 01

    A to ci niespodziewanka... a mnie, po resekcji prawego płuca też cuś przysługuje, czy to tylko o cycki chodzi? Gdybym wiedział, to namówiłbym torakochirurga, coby mi usunął chociaż jeden sutek. Zresztą na wuj mi łon. Sutek, a nie chirurg.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane