Senat odrzucił w całości nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje m.in. objęcie przez NFZ finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla osób powyżej 75 lat i leków dla kobiet w ciąży.

Sejm 16 listopada uchwalił nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Politycy opozycji krytykowali projekt, wskazując, że przesuwa on zadania resortu zdrowia do NFZ bez jednoczesnego przesunięcia pieniędzy na te nowe zadania.

Biuro Legislacyjne Senatu zgłosiło do rozpatrywanej ustawy zastrzeżenia natury konstytucyjnej. Zdaniem prawników ustawa może być niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawnego i legalizmu, m.in. dlatego, że jej projekt "nie został przekazany właściwym podmiotom do zaopiniowania na etapie rządowego postępowania legislacyjnego".

W czasie czwartkowego posiedzenia Senat odrzucił w całości nowelizację tej ustawy. Głosowało 99 senatorów. Za odrzucenie nowelizacji było 51 senatorów, przeciw – 41 senatorów, jedna osoba wstrzymała się od głosu. W związku z tym projekt wraca do Sejmu.

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz kilku innych ustaw przewiduje m.in. objęcie przez NFZ finansowania leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów Ministerstwa Zdrowia. Obecnie dotyczyć to będzie takich programów, jak Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023 czy rządowy program polityki zdrowotnej "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026 z modułem Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022-2024".

Oprócz tego nowela zakłada zmianę źródła finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego, polegającą na przeniesieniu ich finansowania z budżetu wojewodów do planu finansowego NFZ.

Pieniądze na realizację finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów miałoby być przekazywane – zgodnie z ustawą – marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie – przez ministra zdrowia.

Finansowaniem przez NFZ miałby zostać objęty także zakup szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych. Wśród zapisów projektu znalazło się umożliwienie jednorazowego zasilenia w 2023 r. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego NFZ z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/