Po okresie ponad dwóch lat pandemii notujemy zdecydowany przyrost zapotrzebowania na opiekę psychologiczno-psychiatryczną - powiedział w czwartek w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski. Na godzinę 12 zaplanowano konferencję prasową MZ na temat reformy psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychiatrii dorosłych.

Minister zdrowia otworzył w czwartek konferencję "Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego". Szef MZ zauważył, że od rozpoczęcia reformy psychiatrii dorosłych minęły cztery lata, a od rozpoczęcia reformy psychiatrii dzieci i młodzieży - trzy lata. "Ale to ta druga reforma zdecydowanie jest dziś bardziej zaawansowana. U najmłodszych dzieci o 30 proc., a u młodzieży nawet o 60 proc." - powiedział minister.

Jak stwierdził, "bez reformy psychiatrii system by tego zapotrzebowania nie udźwignął. Mielibyśmy katastrofę". "Oczywiście zarządzamy żywym organizmem, który wymaga korekt. Po okresie ponad dwóch lat pandemii notujemy zdecydowany przyrost zapotrzebowania na opiekę psychologiczno-psychiatryczną" - powiedział minister.

Podkreślił, że "te lata to czas wytężonych prac i dyskusji jak docelowo ma wyglądać psychiatria w Polsce". "Przyjęliśmy model finansowania, który nagradza wysiłek zaangażowanych podmiotów. Premiujemy, szczególnie na 1. poziomie, tych co aktywnie wspierają pacjentów" - powiedział.

(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/