Ministerstwo Zdrowia wyda we wtorek nowe obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Tzw. lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje.

"Dzisiaj będzie podpisane kolejne obwieszczenie antywywozowe. 12 nowych substancji czynnych będzie wprowadzonych, z różnych powodów" – powiedział wiceminister we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Miłkowski: Nie ma problemu z systemowym brakiem leków w Polsce

"Jeśli chodzi o sytuację na polskim rynku, mamy 16 tys. zarejestrowanych produktów leczniczych, w tym ponad 55 tys. opakowań różnych leków. Na pewno żadna z aptek nie jest w stanie tyle produktów posiadać" – powiedział wiceszef MZ na poświęconej bieżącej dostępności leków w Polsce konferencji prasowej w Warszawie.

Miłkowski przyznał, że jest problem z poszczególnymi lekami. "Ale nie widzimy, żeby sytuacja odbiegała od normy" – stwierdził.

Dodał, że występujące problemy związane są np. z decyzjami biznesowymi producentów o zakończeniu produkcji danego leku. "To dotyczy bardzo często leków i problemów centralnych firm – globalnych, europejskich" – powiedział.

Miłkowski zwrócił też uwagę na problemy techniczne. "Bardzo często GIF wstrzymuje część produktów ze względy na np. zanieczyszczenia" – wyjaśnił.

"Są również problemy geopolityczne, w szczególności teraz, związane przez ostatni okres z (...)dostępnością substancji czynnych czy innych produktów wykorzystywanych w lekach" – stwierdził wiceminister. (PAP)