Eksperci nie są tym faktem zaskoczeni. Agencja badawcza CMR sukcesywnie wykazuje spadki sprzedaży napojów gazowanych, ale też soków, nektarów i napojów gazowanych od kilku do nawet kilkunastu procent w zależności od kategorii. Bronią się tylko napoje energetyczne.
Dlatego zdaniem ekspertów nadszedł czas na rozszerzenie podatku na inne słodkie kategorie. - Nic tak nie hamuje sprzedaży jak ograniczenie dostępu, czyli wyższa cena. A cukier ukryty jest wszędzie. Na początek warto jednak zacząć od opodatkowania kategorii, gdzie jest go najwięcej, czyli słodyczy - mówi Hanna Stolińska, doktor nauk o zdrowiu, dietetyk kliniczny.
Z najnowszych danych GUS wynika też, że w codziennej diecie Polaków zwiększył się udział warzyw, owoców i nabiału. Nie oznacza to jednak, że stawiamy na zdrowe odżywianie. Wzrosło też bowiem spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz mięsa i podrobów.
Do tego zaczęliśmy więcej pić alkoholu. I to tego mocnego. Po dwóch latach stabilizacji spożycie wódki, likierów i napojów spirytusowych w 2021 r. wyniosło już 3,8 l na osobę, wobec 3,7 l w 2020 r. Więcej pijemy też wina i miodów pitnych - 6,7 l na osobę wobec 6,4 l w 2020 r. Spadło natomiast zainteresowanie piwem do 92,7 l na osobę, czyli o niemal litr mniej niż rok wcześniej.
- Większe spożycie mocnych alkoholi to nie efekt rosnącego popytu na wódkę. Jej sprzedaż sukcesywnie maleje. To zasługa premiumizacji rynku, czyli częstszego sięgania po kolorowe alkohole z wyższej półki - tłumaczy Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Zdaniem ekspertów trend w zakresie cukru może zostać utrzymany i w tym roku. Jak wynika z danych resortu finansów, wpływy z podatku za sześć pierwszych miesięcy wyniosły 807,3 mln zł. Gdyby utrzymały się na podobnym poziomie w drugiej połowie roku, to cały rok zamknąłby się kwotą nieco niższą w porównaniu z tą za 2021 r. Wówczas danina dała budżetowi zastrzyk gotówki na poziomie 1,628 mld zł.
ikona lupy />
Spożycie wybranych produktów żywnościowych w przeliczeniu na osobę / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe