Ministerstwo Zdrowia przygotowuje program wczesnej diagnostyki zaburzeń funkcji poznawczych dla osób starszych. Opracowano już wstępny projekt pilotażu w tym zakresie, którego założenia konsultowane są z ekspertami.

Tak wynika z odpowiedzi wiceministra Waldemara Kraski na interpelację posłanki Pauliny Matysiak (Lewica). Pytała ona m.in. o możliwość wprowadzenia badań przesiewowych w kierunku otępienia u osób powyżej 60. roku życia.
– Mamy świadomość, że postęp choroby oraz wpływ zastosowanej terapii na tempo jej rozwoju w dużej mierze zależą od momentu, w którym została postawiona diagnoza oraz rozpoczęto leczenie – wskazuje minister. Dodaje, że zbyt późne rozpoznanie, a także rozpoczęcie procesu terapeutycznego może pozostawić trwałe, nieodwracalne skutki, a powstrzymywanie rozwoju choroby jest coraz trudniejsze. – Zapewnienie osobom z zaburzeniami otępiennymi warunków do utrzymania najwyższego możliwego poziomu sprawności w jak najdłuższym okresie wpływa na jakość życia, zarówno chorych, jak i ich opiekunów – wskazał wiceminister. Podkreślił, że jest to temat szczególnie istotny w kontekście zachodzących procesów demograficznych, głównie postępującego starzenia się społeczeństwa, z czym wiąże się częstsze występowanie schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji. Dlatego resort rozpoczął prace nad przygotowaniem rozwiązań z zakresu wczesnej diagnostyki zaburzeń funkcji poznawczych dla osób starszych.
Wiceminister Kraska przypomniał jednocześnie, że w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021–2025 wyodrębniony został cel „Wyzwania demograficzne”, w ramach którego w tym roku planowane są m.in. szkolenia dla nieformalnych opiekunów na temat zaburzeń otępiennych, w tym choroby Alzheimera oraz zasad właściwej opieki nad pacjentami, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego opiekunom osób z demencją. Jak dodał, jako propozycje do finansowania z pieniędzy unijnych na lata 2021–2027 zostały zgłoszone takie działania jak pilotaż dziennych centrów wsparcia pamięci (które oferowałyby wstępne badania przesiewowe dla osób z objawami zaburzeń otępiennych, wsparcie informacyjne dla osób, które otrzymały diagnozę dotyczącą demencji i ich bliskich, zajęcia edukacyjne oraz pomoc psychologiczną dla opiekunów) oraz utworzenie infolinii i dla opiekunów, i dla chorych. Posłanka pytała bowiem również o formy wsparcia oferowane bliskim pacjentów z tego rodzaju zaburzeniami.
– Należy również podkreślić, że dostrzegając szczególne potrzeby osób z zaburzeniami otępiennymi, podjęliśmy decyzję dotyczącą opracowania dokumentu wyznaczającego kierunki działań prowadzonych na rzecz tej grupy pacjentów i ich bliskich. W dokumencie tym zostaną ujęte także działania z zakresu profilaktyki zaburzeń otępiennych – zadeklarował Waldemar Kraska.
Otępienie najczęściej dotyka osoby starsze lub w podeszłym wieku. U osób w wieku 60–65 lat dotyczy to 1 proc. populacji, zaś u osób po 85. roku życia już 10–35 proc.