Minister zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. Od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w tej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej – poinformowało PAP Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła pod koniec stycznia przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu COVID-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer. EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu preparatu Paxlovid dla dorosłych, którzy nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka.
"Minister Zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. W związku z powyższym od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w przedmiotowej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej" – poinformowało MZ. Resort zastrzegł, że podanie dokładniejszych danych na aktualnym etapie rozmów nie jest możliwe.
Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu COVID-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i rytonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 zmniejsza zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego COVID-19) do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.
EMA stwierdziła, że leczenie paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Analizę przeprowadzono u pacjentów, którzy otrzymali paxlovid lub placebo (leczenie pozorowane) w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów COVID-19.
Większość pacjentów biorących udział w badaniu była zakażona wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że paxlovid będzie również działał przeciwko omikronowi i innym wariantom – podała EMA. (PAP)
Autorka: Agata Zbieg