Dzisiaj rano w żadnym miejskim szpitalu z oddziałami covidowymi nie było wolnego respiratora - powiedziała w środę PAP zastępczyni rzeczniczki prasowej miasta Marzena Wojewódzka.

W miejskich szpitalach przygotowane są 104 respiratory dla pacjentów covidowych. Jednak w środę rano do respiratorów podłączonych było 113 pacjentów zarażonych koronawirusem. "Musieliśmy dla tych pacjentów ściągnąć urządzenia z innych oddziałów" - powiedziała Marzena Wojewódzka. "Brakuje już respiratorów" - dodała.

W województwie mazowieckim najwięcej respiratorów dla chorych z COVID-19 jest w Szpitalu Południowym - 50 urządzeń. "Szpital ten zapewnia około 50 procent respiratorów dla miejskich oddziałów covidowych" - przekazała Wojewódzka. "Dzisiaj wszystkie były zajęte, co znaczy, że sprawdzają się czarne scenariusze, że do szpitali trafiają osoby w bardzo ciężkim stanie" - dodała.

W miejskich szpitalach (łącznie ze Szpitalem Południowym) przebywało w środę 710 pacjentów covidowych, z czego 418 było niezaszczepionych.

Szczegółowe dane podała na FB wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. "W Szpitalu Południowym na 300 łóżek zajętych jest 280, wolnych 20; w Szpitalu Praskim na 271 łóżek, 182 są zajęte, wolne 89, przy czym nie ma już wolnych łóżek do leczenia tlenem; w Szpitalu Bielańskim przygotowano 93 łóżka, a przebywa w nim 105 pacjentów covidowych; w Szpitalu Czerniakowskim na 45 przygotowanych łóżek zajęte jest 46; w Szpitalu Wolskim przygotowano 28 łóżek, pacjentów jest 44; w Szpitalu Grochowskim wyznaczono 36 łóżek, pacjentów jest 34; w Szpitalu Solec na 17 przygotowanych miejsc jest 18 pacjentów" - napisała Kaznowska.

Stołeczny ratusz przypomina o trwającej akcji "Warszawa szczepi". W blisko 70 miejskich punktach na terenie całej Warszawy można zaszczepić się przeciw koronawirusowi, w tym również dawką przypominającą. Podczas szczepienia zapewniona jest profesjonalna opieka medyczna. Szczepić można się również w punkcie pod Pałacem Kultury i Nauki, a w soboty i niedzielę również na skwerze Hoovera.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk