Osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, mogą przyjąć II dawkę w naszym kraju i uzyskać unijne zaświadczenie COVID-19 – przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, skierowana w piątek do opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 został w piątek skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jego celem jest umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że "zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia".
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy będzie podawał i publikował wykaz szczepionek na swojej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej.
"W wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu. Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE" – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.
Ministerstwo Zdrowia, będące projektodawcą, wskazało, że zaproponowana zmiana skorelowana jest z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 października 2021 r.
Zwróciło uwagę, że aktualnie "19 krajów na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej".
"Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki – odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego" – zaznaczyło w ocenie skutków regulacji.
Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.