Możliwość kredytowania płatnych studiów na kierunku lekarskim – z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej ochronie zdrowia – takie rozwiązanie wprowadzić ma przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

O kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci kształcący się na kierunku lekarskim w języku polskim (chodzi o studia niestacjonarne na uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne lub niestacjonarne na uczelniach niepublicznych). Dotyczy to zarówno tych, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2021/2022 (kontynuujących naukę), jak również podejmujący studia w roku 2021/2022. Przy czym po raz pierwszy o kredyt będzie można ubiegać się od 1 października br.
Studenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z kredytu, uzyskają możliwość pokrycia częściowego albo całkowitego kosztu kształcenia, a następnie jego częściowego lub całkowitego umorzenia. Umorzenie w całości będzie możliwe pod warunkiem spełnienia łącznie następujących warunków: obowiązku odpracowania studiów przez okres nie krótszy niż 10 lat (w okresie 12 kolejnych lat liczonych od ich ukończenia) w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyskania w tym okresie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową.
Umorzenie będzie też możliwe na wniosek kredytobiorcy, w zależności od okresu wykonywania przez niego zawodu lekarza po ukończeniu studiów oraz liczby semestrów sfinansowanych w ten sposób.
Kredyt będzie miał preferencyjny charakter, w związku z czym przewidziano m.in.: niskie oprocentowanie, możliwość wystąpienia o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty, wydłużenia lub skrócenia okresu spłaty, obniżenia wysokości miesięcznej raty, a w przypadku trudnej sytuacji życiowej – zawieszenia spłaty wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Kredytowanie studiów odbywać się będzie w transzach wypłacanych przez bank na rachunek uczelni, przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż sześć lat.
Odsetki należne bankowi będą pokrywane przez Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych (utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Decyzje umarzające kredyt będzie wydawał minister zdrowia, a także w ograniczonym zakresie banki.