Kuba pokłada duże nadzieje w swojej nowej szczepionce Abdala, która zgodnie z informacją rządowej instytucji biotechnologicznej BioCubaFarma z 22 czerwca ma skuteczność na poziomie 92,3 proc. (po trzech dawkach podawanych co dwa tygodnie). Jeśli faktycznie będzie tak dobra, jak szczepionki firm Pfizer czy Moderna, może stać się ważnym produktem eksportowym wyspy. Jej nazwa pochodzi od tytułu patriotycznego wiersza z 1869 r., którego autorem był José Martí, kubański poeta i przywódca ruchu niepodległościowego.
Stworzenie przez Kubę własnej szczepionki nie jest zaskoczeniem. Kraj ten od lat jest producentem i eksporterem farmaceutyków. Prawie połowa eksportu Kuby to produkty i usługi związane ze zdrowiem. Od 2004 r. większość używanych na wyspie szczepionek jest produkowanych na miejscu. Są one dla mieszkańców bezpłatne i powszechne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Kraj postawił też na stworzenie własnej szczepionki przeciw COVID-19 i odmówił wzięcia udziału w międzynarodowym programie Covax zainicjowanym przez Światową Organizację Zdrowia, który wspiera biedne kraje w walce z pandemią. Na wyspie opracowuje się jeszcze cztery inne szczepionki przeciw koronawirusowi. Poza Abdalą najbardziej zaawansowana jest Soberana 02 (po hiszpańsku „suwerenna”), ale jej obecnie potwierdzona skuteczność to 62 proc. po podaniu dwóch z trzech dawek.
Dzięki rozwiniętemu sektorowi biotechnologicznemu i farmaceutycznemu Kuba nie potrzebuje dostępu do amerykańskich technologii medycznych, na których eksport nałożono obowiązujące od 1963 r. embargo. Wprawdzie za czasów prezydentury Baracka Obamy nastąpiła odwilż w relacjach politycznych i gospodarczych pomiędzy oboma krajami, to w 2019 r. Stany Zjednoczone ponownie zaostrzyły sankcje wobec Kuby. Hawana z nadzieją oczekiwała zmiany kierunku przez prezydenta Joego Bidena, jednak do tej pory niewiele się wydarzyło i nie należy oczekiwać zmian w najbliższym czasie. 23 czerwca USA ponownie głosowały przeciw rezolucji ONZ wzywającej do zniesienia embarga gospodarczego na Kubę.
Pozostało
65%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama