Stworzenie przez Kubę własnej szczepionki nie jest zaskoczeniem. Kraj ten od lat jest producentem i eksporterem farmaceutyków. Prawie połowa eksportu Kuby to produkty i usługi związane ze zdrowiem. Od 2004 r. większość używanych na wyspie szczepionek jest produkowanych na miejscu. Są one dla mieszkańców bezpłatne i powszechne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Kraj postawił też na stworzenie własnej szczepionki przeciw COVID-19 i odmówił wzięcia udziału w międzynarodowym programie Covax zainicjowanym przez Światową Organizację Zdrowia, który wspiera biedne kraje w walce z pandemią. Na wyspie opracowuje się jeszcze cztery inne szczepionki przeciw koronawirusowi. Poza Abdalą najbardziej zaawansowana jest Soberana 02 (po hiszpańsku „suwerenna”), ale jej obecnie potwierdzona skuteczność to 62 proc. po podaniu dwóch z trzech dawek.
Reklama
Dzięki rozwiniętemu sektorowi biotechnologicznemu i farmaceutycznemu Kuba nie potrzebuje dostępu do amerykańskich technologii medycznych, na których eksport nałożono obowiązujące od 1963 r. embargo. Wprawdzie za czasów prezydentury Baracka Obamy nastąpiła odwilż w relacjach politycznych i gospodarczych pomiędzy oboma krajami, to w 2019 r. Stany Zjednoczone ponownie zaostrzyły sankcje wobec Kuby. Hawana z nadzieją oczekiwała zmiany kierunku przez prezydenta Joego Bidena, jednak do tej pory niewiele się wydarzyło i nie należy oczekiwać zmian w najbliższym czasie. 23 czerwca USA ponownie głosowały przeciw rezolucji ONZ wzywającej do zniesienia embarga gospodarczego na Kubę.
Jednocześnie pogarsza się sytuacja gospodarcza. Poważnie zaczyna brakować podstawowej żywności, co doprowadziło w miniony weekend do największych od lat 90. antyrządowych protestów. Jeszcze w latach 2010–2018 średni wzrost gospodarczy wynosił 2,3 proc., jednak w 2019 r. wyniósł już tylko 0,5 proc., a w 2020 r. nastąpił spadek PKB o 8,5 proc. Stan gospodarki był związany z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, która wpłynęła na turystykę oraz sprzedaż rumu i cygar – czołowych produktów eksportowych Kuby. Duże znaczenie miały również amerykańskie restrykcje nałożone w 2019 r., które przyczyniły się do ponownego ograniczenia dostaw ropy naftowej, turystyki z USA, wysyłania przekazów pieniężnych oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa z udziałem amerykańskiego kapitału. Negatywnie na gospodarkę Kuby wpływa także pogarszająca się sytuacja jednego z głównych partnerów handlowych Kuby, czyli Wenezueli, w której od 2014 r. trwa kryzys, a PKB w 2020 r. spadł o 30 proc. Kubę dotknęły także ostatnio zniszczenia spowodowane huraganem Elsa.
Praca nad własnymi szczepionkami pozwala na budowę odporności mieszkańców przeciwko COVID-19, a także otwiera możliwość eksportu szczepionek do innych państw. Powszechne szczepienie Abdalą i Soberaną 02 Kuba zaczęła już w pierwszej połowie maja, zanim otrzymano wstępne wyniki badań. Zgodnie z danymi resortu zdrowia na początku lipca trzema dawkami zaszczepiono już 1,5 mln osób, co stanowi 13 proc. populacji. 24 czerwca została wysłana pierwsza porcja szczepionek Abdala do Wenezueli, a kraj podpisał umowę na zakup 12 mln dawek. Zainteresowane kubańskimi szczepionkami są również Argentyna, Indie, Iran, Jamajka, Pakistan, Surinam, Wietnam i niektóre państwa Unii Afrykańskiej. Czekają jednak na ostateczne potwierdzenie wyników badań.