Cieszy opinia Ministerstwa Zdrowia, które widzi fundamentalne znaczenie POZ. Mamy także nadzieję, że na deklaracjach reform się nie skończy. Mamy gotowe projekty zmian w systemie, które możemy poddać publicznej dyskusji – wskazał prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.
W środę na konferencji prasowej w Zielonej Górze minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 proc., zdecydował się nie przedłużyć umów na świadczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
Po konferencji ministra zdrowia na temat POZ prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski przesłał w środę PAP komentarz. Zaznaczył, że jako lekarze POZ czują się docenieni.
Wskazał, że "ostatnie, zakończone sukcesem zmiany, tj. e-zwolnienie, e-recepa, e-skierowanie, udały się dzięki naszej aktywności i merytorycznej współpracy z resortem zdrowia".
"Cieszy opinia MZ, które widzi fundamentalne znaczenie POZ. Mamy także nadzieję, że na deklaracjach reform się nie skończy" – oświadczył Krajewski. "Mamy gotowe projekty zmian w systemie, które możemy poddać publicznej dyskusji" – dodał.
Podkreślił, że Porozumienie Zielonogórskie potępia praktyki, które podstawę swojej działalności opierają na zdalnym kontakcie z pacjentem.
"Od wielu miesięcy lekarze Porozumienia Zielonogórskiego przyjmują w ramach wizyt osobistych w poradniach, kontakt zdalny wykorzystując do porady niewymagającej bezpośredniej obecności, tj. recepta, zaświadczenie czy skierowanie" – przypomniał Krajewski.
Zaznaczył, że istotą zawodu lekarza jest przede wszystkim dbałość o zdrowie pacjentów.
"Mamy świadomość, że unikanie bezpośredniego badania chorych niesie zagrożenie dla ich życia i nie godzi się z obowiązkami wynikającymi z wykonywania naszego zawodu. Oczywiście telemedycyna nadal będzie pomocna w sprawach, które nie wymagają wizyty w gabinecie. Jednak to bezpośredni kontakt z pacjentem, diagnostyka i leczenie stanowią podstawę opieki zdrowotnej" – napisał prezes.
Przypomniał, że Porozumienie Zielonogórskie od wielu lat apeluje do kolejnych ministrów zdrowia o konieczne zmiany w funkcjonowaniu POZ.
"Wciąż jednak brakuje chęci rozmów ze środowiskiem na ten temat. Stawiamy na dialog, a nie na konfrontację. Pacjentów mamy coraz więcej, udzielamy więcej świadczeń, a średnia wieku lekarzy rodzinnych to ponad 54 lata, w lubuskim nawet ponad 60 lat" – napisał prezes Porozumienia Zielonogórskiego.