Szczepienie osób w wieku 12-16 lat będzie możliwe tak szybko, jak otrzymamy informacje z Europejskiej Agencji Leków i będzie wystarczająca liczba dawek - poinformował w piątek na briefingu w miejscowości Całowanie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany o szczepienie osób między 12 a 16 rokiem życie, odparł, że rząd czeka na informacje dotyczące pozwolenia na takie szczepienia i wraz z Radą Medyczną podejmie decyzje po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków.

Dodał, że od jak największej liczby osób zaszczepionych będzie zależało skuteczne zakończenie pandemii. "Będą możliwe te szczepienia tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie wystarczająca liczba dawek" - mówił Morawiecki.

"Przygotowaliśmy w ramach Narodowego Programu Szczepień całą potrzebną infrastrukturę do takiego procesu. Jak tylko będzie on gotowy, to tak jak część 16,17-latków zapisuje się na szczepienie, tak będzie to możliwe również dla osób jeszcze młodszych" - dodał premier.

Na szczepienia w Polsce mogą zapisywać się już osoby od 16 roku życia. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.