Pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson trafi do Polski w środę. Będzie to 120 tys. dawek. Preparat ma być stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o dostawy szczepionek do Polski podał, że w tym tygodniu ma to być łącznie 1,3 mln dawek. "To dość sporo" – ocenił.

Polscy pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

"W poniedziałek dotarły szczepionki firm Pfizer i AstraZeneca. W środę dotrze po raz pierwszy szczepionka firmy Johnson & Johnson, to jest 120 tys. To jest szczepionka wektorowa, szczepionka jednodawkowa, szczepionka, którą chcemy wykorzystać do szczepienia głównie osób, które nie mogą się zgłaszać do punktów szczepień, czyli m.in. przewlekle chore, leżące w domu" – powiedział.

Pytany, ile jest takich osób, Kraska odparł, że trudno to określić. "Myślę, że to doskonale wiedzą lekarze rodzinni i pielęgniarki, które zajmują się takimi osobami. Sami zainteresowani, rejestrując się na szczepienie, też podają, że są osobami, które nie mogą dotrzeć" – wyjaśnił.