Dworczyk był pytany w poniedziałkowym programie "Tłit" Wirtualnej Polski o zapowiadany fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny po szczepieniu przeciwko COVID-19. Stworzenie takiego funduszu zapisano w Narodowym Programie Szczepień. Szczegółowe zasady tego funduszu mają być określone w ustawie.

"Jutro będzie konferencja ministerstwa zdrowia, na której zostaną przedstawione szczegóły i założenia tej ustawy" - zapowiedział Dworczyk.

Minister dopytywany o szczegóły projektu odparł, że to bardzo delikatna materia, ważna dla wielu Polaków i nie ma tutaj miejsca na dywagacje polityków. "Trzeba przedstawić dokładne założenia i projekt ustawy i to nastąpi w dniu jutrzejszym" - zastrzegł Dworczyk.

Reklama

W tym roku pieniądze z funduszu kompensacyjnego mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi szczepień przeciwcovidowych. W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Na razie wypłaty mają być finansowane przez Skarb Państwa.

Rekompensata będzie przysługiwać, jeśli po otrzymaniu szczepionki u pacjenta dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, czyli nagłej zagrażającej życiu reakcji, która pojawia się po zetknięciu z substancją uczulającą, bądź pojawią się inne objawy, które wymuszą co najmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu. Maksymalna rekompensata ma wynieść 100 tys. zł.

Specjalna komisja, prawdopodobnie powoływana przez resort zdrowia, będzie oceniać, czy faktycznie doszło do powikłań w związku z podaniem wakcyny przeciw COVID-19. Znajdą się w niej lekarze, ale też prawnicy.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.