Dyrektor szpitala wojewódzkiego wystąpił przeciwko placówce, dla której organem prowadzącym jest marszałek województwa, z żądaniem wypłaty nagrody jubileuszowej. Ten odmówił.
Pierwotnie sądy I i II instancji stanęły po stronie dyrektora szpitala i nakazały wypłacić mu 10 tys. zł. Jednak Sąd Najwyższy uchylił to postępowanie i ponownie przekazał sprawę do rozpatrzenia przez sąd I instancji.
W efekcie sędzia uznał, że osobie kierującej zakładem opieki zdrowotnej nie przysługuje nagroda jubileuszowa. Wskazują na to przepisy ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 254 ze zm.) – tzw. ustawy kominowej. Z jej art. 5 ust. 1 wynika jednoznacznie, że kierownikom zakładów opieki zdrowotnej przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne. Na podstawie art. 5 ust. 3 można im natomiast przyznać nagrodę roczną, a na mocy art. 12 – odprawę w związku z odwołaniem ze stanowiska.
W ocenie sądu I instancji nagroda jubileuszowa ma charakter wynagrodzenia, jednak z całą pewnością nie jest ono miesięczne. Nie można też przyjąć, iż przysługuje ona z mocy art. 5 ust. 2 ustawy kominowej, czyli jako świadczenie dodatkowe, bo takie może być przyznane tylko osobom wymienionym w art. 2 pkt 1–4, a kierownicy wymienieni w art. 2 pkt 10 do nich nie należą. Sąd wskazał również, że ustawa kominowa stanowi szczególne prawo w stosunku do innych aktów prawnych dotyczących zasad zatrudniania i wynagradzania kierowników zakładów opieki zdrowotnej, a zatem także w stosunku do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej czy obecnie obowiązującej ustawy o działalności leczniczej. Oddalił więc żądania dyrektora. Podobne rozstrzygnięcie zapadło przed sądem apelacyjnym.
Pełnomocnik dyrektora szpitala wniósł skargę kasacyjną do SN. Ten potwierdził jednak, że nagroda jubileuszowa przysługująca w okresach 5-letnich nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia miesięcznego. Dlatego świadczenie to – ustanowione dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej – nie przysługuje ich kierownikom ze względu na ograniczenie wynikające z art. 5 ust. 1 ustawy kominowej. SN oddalił więc skargę kasacyjną.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 27 lutego 2014 r., sygn. akt II PK 134/13.