Od 1 lipca br. osoby wysyłające karetki będą musiały obowiązkowo posiłkować się w swojej pracy procedurami zawodowymi. Decyzję o wysłaniu ambulansu do chorego podejmą na podstawie specjalnego algorytmu pytań.
Obowiązek jego stosowania będzie wynikał z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego, które czeka na podpis ministra zdrowia.
Jego pierwotny projekt przewidywał, że okres przejściowy dla dyspozytorów na wdrożenie nowych procedur miał wynosić rok. Zdaniem partnerów społecznych, w tym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), był za długi. Orkiestra Jurka Owsiaka ma już gotowy zestaw pytań i rekomendacji dla dyspozytorów, który ma im pomóc w podjęciu decyzji o wysłaniu karetki.
– Ministerstwo Zdrowia uwzględniło nasze uwagi zgłaszane podczas konsultacji społecznych i postanowiło skrócić okres przejściowy. Obowiązek stosowania algorytmu przez dyspozytorów medycznych wejdzie w życie już 1 lipca – poinformowała DGP Anna Zawiślak z WOŚP.
Wyboru standardów postępowania dokonają dyrektorzy zarządzający dyspozytorami. Oprócz WOŚP nowe procedury na podstawie ministerialnych zaleceń przygotował także specjalny zespół ekspertów związanych ze środowiskiem ratowników medycznych. Obejmują m.in. wezwanie do dziecka, wypadek komunikacyjny, zdarzenie masowe. Szczegółowo opisana jest również procedura odmowy wysłania karetki.
Do tej pory dyspozytorzy mogli korzystać z podobnych materiałów, ale nie musieli. Przyjmując zgłoszenie, bazowali głównie na wywiadzie medycznym oraz na wiedzy, doświadczeniu i kwalifikacjach. Zgodnie z projektem rozporządzenia dyrektorzy będą musieli również zorganizować dla nich szkolenia, jak z algorytmu korzystać.
Jako pierwszy w kraju taki kurs dla instruktorów medycznych oraz dyspozytorów zorganizowało Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, największe pod względem liczby systemowych karetek (ma ich aż 85).
Prace nad opracowaniem nowych procedur trwały kilka miesięcy. Potrzeba ich stworzenia wynikła w marcu 2013 r., gdy doszło do głośnej medialnie śmierci dziecka, które nie uzyskało na czas pomocy pogotowia ratunkowego.
Etap legislacyjny
Czeka na podpis ministra zdrowia