Placówkę podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł utworzyć internista lub pediatra. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W Sejmie odbyło się wczoraj jej pierwsze czytanie. Pediatrzy obecnie są do dyspozycji rodziców najczęściej w szpitalach i prywatnych gabinetach.
– Chcemy dać rodzicom wolność wyboru, czy chcą, aby ich dziecko znajdowało się pod opieką lekarza w klasycznej przychodni lekarza rodzinnego, czy może w POZ utworzonym przez pediatrę lub internistę – podkreślał Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.
Projekt ma też ułatwić dostęp do lekarzy specjalistów dla dzieci do pierwszego roku życia w przypadku stwierdzenia u nich podejrzenia wad wrodzonych. W takiej sytuacji będą kierowane od razu do specjalisty, bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza POZ. Ponadto zgodnie z nową regulacją pacjenci będą dokonywać wyboru świadczeniodawcy POZ, a nie jak obecnie – imiennie lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej.
W ciągu roku będzie też można trzykrotnie zmienić świadczeniodawcę, lekarza rodzinnego, pielęgniarkę i położną. Obecnie bez ponoszenia opłaty można tego dokonać dwa razy w roku.
Etap legislacyjny
Po I czytaniu