Od 1 września na ulotkach nowych leków w Unii Europejskiej pojawi się czarny odwrócony trójkąt. Będzie to sygnał dla pacjentów, że produkt jest ściśle monitorowany pod kątem potencjalnych skutków ubocznych.

Nowy system ustanowiony przez Parlament Europejski ma na celu lepsze informowanie pacjentów o lekach, jakie stosują oraz szybkie działanie jeśli pojawią się skutki uboczne. "Jeśli ktoś zażywa środki, które są ściśle monitorowane przez placówki medyczne, to ma on prawo o tym wiedzieć" - twierdzi socjaldemokratyczna europosłanka Linda McAvan, odpowiedzialna za nowe przepisy.
Czarny odwrócony trójkąt nie oznacza jednak, że dany produkt jest niebezpieczny. Ma on jedynie zachęcić chorych i specjalistów do spraw zdrowia do tego, aby szybko zgłaszali podejrzane, negatywne reakcje na lek. Mogą być one spowodowane albo tym, że produkt jest nowy na rynku albo tym, że informacje dostępne na temat jego bezpieczeństwa są wciąż ograniczone.
W kwietniu, Europejska Agencja Leków opublikowała pierwszą listę ściśle monitorowanych produktów. Znajdują się na niej m.in. leki zawierające nowe substancje aktywne.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/ew