Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowy wykaz leków refundowanych, którego projekt przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. Główne zmiany na liście to nowe leki przeciwzakrzepowe, produkty stosowane w białaczce, stwardnieniu rozsianym oraz nowy program leczenia chłoniaków.
Pacjenci zapłacą mniej za 354 produkty (od 217,58 zł do 1 gr). Jednak w przypadku 396 farmaceutyków trzeba będzie dopłacić więcej (wzrost od 1 gr do 31,01 zł). Poza tym spadną ceny detaliczne brutto 699 produktów (od 226,16 zł do 1 gr), a 147 – wzrosną (od 1 gr do 6,07 zł).
W zakresie listy aptecznej resort zdrowia dodał 75 produktów (nowych kodów EAN). Dla 11 leków rozszerzone zostaną wskazania objęte refundacją (padaczka, choroba afektywna dwubiegunowa). Na liście nie znajdzie się natomiast 20 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu. MZ zapewnia, że każdy z usuniętych farmaceutyków posiada refundowane odpowiedniki. Jednocześnie dodane zostaną wskazania pozarejstracyjne dla trzech produktów leczniczych stosowanych w pulmonologii lub ginekologii.
Z kolei w zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii refundacją objęty zostanie nowy farmaceutyk zawierający bendamustinum hydrochloridum (stosowany w hematoonkologii w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej) oraz inny nowy lek zawierający substancję czynną natalizumab w ramach programu leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci choroby.
Jak podkreśla MZ, dzięki wprowadzeniu bendamustyny do katalogu chemioterapii pacjenci z białaczką będą mieli lepszy dostęp do leczenia.
Pojawiła się też oczekiwana przez środowisko lekarzy i pacjentów zmiana programu lekowego „Leczenie choroby Pompego”, w ramach którego refundowana jest substancja czynna alglukozydaza alfa. Zmiana polega na umożliwieniu włączenia do niego pacjentów z późną postacią choroby Pompego (late-onset).
Zmian doczekał się też inny program lekowy – „Profilaktyka zakażeń wirusem RS”. Do leczenia kwalifikowane będą wcześniaki w wieku ciążowym do 28 tygodnia lub dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Resort zdrowia przekonuje, że nowa formuła programu zabezpiecza dzieci najbardziej zagrożone zakażeniem wirusem RS. Nie uwzględnia obostrzeń uzależniających kwalifikację do programu lekowego od daty urodzenia dziecka. Takie ograniczenie było stosowane w dotychczasowym programie lekowym.