Chorzy podczas pobytu w placówce oferującej całodobową opiekę mają ustawową gwarancję respektowania ich uprawnień przez zatrudniony tam personel. Każdy przypadek ich łamania można zgłosić rzecznikowi praw pacjenta.
Na leczenie do szpitala pacjent musi uzyskać skierowanie. Wyjątkiem od tej zasady są tylko przypadki tzw. nagłe, gdy nieudzielenie natychmiastowej pomocy może skutkować utratą zdrowia lub życia. Skierowanie do szpitala może być wystawione przez każdego lekarza. Pacjent ma przy tym prawo dokonać wyboru dowolnej placówki na terenie całej Polski. Lekarz kierujący na leczenie szpitalne powinien dołączyć do skierowania wyniki wykonanych wcześniej badań diagnostycznych, umożliwiające potwierdzenie wstępnego rozpoznania. Świadczeniodawca nie ma jednak prawa uzależniać przyjęcia na oddział od wykonania badań niezbędnych do postawienia właściwej diagnozy. Po zakwalifikowaniu chorego do leczenia wszystkie badania bezpłatnie powinien zapewnić mu szpital.

To jest tylko część artykułu. W pełnej treści dowiesz się więcej na temat:

Bezpłatnych leków

Prawa do informacji

Poszanowania godności

Czy placówka opieki zdrowotnej może żądać od chorego i jego rodziny opłat za wyżywienie

Czy krew podawana jest bezwarunkowo, a szpital może ograniczać prawa do jej uzyskania

Czy dane o stanie zdrowia pacjenta są szczególnie chronione, a dostęp do nich ograniczony

Zobacz pełną treść artykuły w elektronicznym wydaniu eDGP: Jakie prawa i przywileje ma pacjent w trakcie leczenia w szpitalu.