W Polsce średnia oczekiwana długość życia kobiet po 65. roku życia to 19,5 roku, zaś mężczyzn - 15 lat. W dobrym zdrowiu Polki żyją 7,5 roku, a Polacy niecałe 7 lat po 65-tce.
Analitycy unijnego biura statystycznego zauważają jednocześnie, że kraje UE, w których obywatele żyją najdłużej, niekoniecznie odznaczają się najwyższą średnią życia w zdrowiu po 65. roku życia. Tak jest na przykład w Finlandii, gdzie - choć oczekiwana średnia długość życia jest jedną z najwyższych w UE (ponad 86 lat dla kobiet i 82 lata dla mężczyzn) - w zdrowiu na emeryturze Finowie żyją nieco poniżej 9 lat, czyli średniej w UE.
Eurostat wskazuje też, że choć we wszystkich krajach UE kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, w dziesięciu to mężczyźni będą cieszyć się dłużej dobrą kondycją zdrowotną po 65. roku życia. Są to: Belgia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia i Słowacja.
Najdłużej w zdrowiu na emeryturze żyją Szwedzi: aż 15,5 roku kobiety i 14 lat mężczyźni, a także Duńczycy (blisko 13 lat kobiety i 12 lat mężczyźni), Maltańczycy (12 lat kobiety i mężczyźni), a także Irlandczycy (po 11 lat), Brytyjczycy (12 i 11 lat) i Luksemburczycy (ponad 12 i 10 lat).
Najkrócej zdrowiem na emeryturze cieszą się: Słowacy (ok. 3 lat kobiety i mężczyźni), Rumuni (5 lat kobiety i 6 lat mężczyźni), Estończycy i Łotysze (po ok. 5 lat). Jednocześnie kraje te odznaczają się niższą od innych krajów UE oczekiwaną długością życia.
Eurostat w swoim badaniu posiłkował się danymi z krajów UE z 2010 r.