W poniedziałek wspólny zespół resortu zdrowia i aptekarzy rozpocznie prace nad rozporządzeniami do ustawy refundacyjnej - poinformował w piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Szef resortu zdrowia był gościem pierwszego dnia VI Krajowego Zjazdu Aptekarzy, odbywającego się w Szczyrku. Farmaceuci mają tam m.in. podjąć decyzję dotyczącą trwającego od poniedziałku protestu związanego z przepisami refundacyjnymi.

"Zamierzamy wspólnie wypracować przepisy najlepsze z możliwych, określające to, jak ustawa refundacyjna będzie funkcjonowała. Skupimy się też na tym, jak doprecyzować przepisy, aby zasady kontroli NFZ były zasadami jasno opisanymi" - mówił minister.

Arłukowicz dodał, że dobrze tworzone prawo musi być tworzone z osobami, których przepisy będą dotyczyć. "Chcemy wysłuchać wszystkich głosów" - zadeklarował.

Rozporządzenie ma dotyczyć zasad kontrolowania przez NFZ prawidłowej realizacji recept

Jedno z rozporządzeń, nad którym pracować będzie rząd z aptekarzami, ma dotyczyć zasad kontrolowania przez NFZ prawidłowej realizacji recept. Aktualne zapisy ustawy refundacyjnej przewidują kary dla aptekarzy za wydawanie pacjentom leków na podstawie błędnie wypisanej recepty.

"Faktycznie rozporządzenie może lepiej rozwiąże ten problem" - powiedział prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz. Zaznaczył, że deklaracja ministra w sprawie wspólnych prac nad rozporządzeniami jest w jego ocenie bardzo ważna. "Są poważne przesłanki do tego, aby popatrzeć na problem zupełnie inaczej; widzę, że jest dobra wola, a po poważnych deklaracjach ministra pójdą poważne czyny" - mówił.

Protest nie zostanie zawieszony

Kucharewicz zastrzegł jednak, że na obecny moment nie może zadeklarować, że aptekarski protest zostanie zawieszony. "Musi to być decyzja całego zjazdu, musimy to przedyskutować" - powiedział.

Rzecznik prasowy NRA Eugeniusz Jarosik powiedział PAP, że w sobotę zjazd aptekarzy będzie wybierał nowe władze samorządu, w tym nowego prezesa. Dodał, że dyskusja w sprawie trwającego protestu najprawdopodobniej odbędzie się w niedzielę, ale - jak zastrzegł - decyzja należy do delegatów i mogą oni zająć się tą kwestią wcześniej.

NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty

Od poniedziałku aptekarze prowadzą protest przeciwko nowym przepisom refundacyjnym. Codziennie o godz. 13 część aptek jest zamykana na godzinę. W każdej protestującej placówce pojawiły się plakaty z informacją o postulatach. Według Rady ponad 70 proc. indywidualnych aptek przystąpiło do protestu, z udziału w akcji zrezygnowała natomiast część aptek sieciowych.

Rada wezwała aptekarzy do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej". Oznacza to, że w przypadku, gdy na recepcie pojawią się nawet nieznaczne uchybienia, np. będzie brak wszystkich danych, pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leku z przysługującą im zniżką. Protest farmaceutów popierają Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Lekarze swoje cele osiągnęli

Tydzień temu posłowie przychylili się do postulatu lekarzy i znowelizowali ustawę refundacyjną, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane. NRA sprzeciwia się tym przepisom, argumentując, że jest to nierówne traktowanie farmaceutów i lekarzy.

Sejm w ubiegłym tygodniu uwzględnił jedynie część postulatów NRA. Według przyjętych rozwiązań, farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Zgodnie z nowelą, aptekarze zyskali możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów NFZ do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

Senat przyjął nowelę ustawy refundacyjnej w czwartek, nie proponując już kolejnych poprawek. Teraz ustawa trafiła do podpisu prezydenta. W piątek prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że ją podpisze.