statystyki

PKB nie poprawi nam statystki zgonów. Gwałtowny skok śmiertelności jest efektem ciągłego zamykania oczu na palące problemy zdrowotne

autor: Piotr Wójcik22.11.2020, 17:30
Ostatnie pięć dekad było czasem wzrostu przeciętnej długości trwania życia niemal na całym świecie, choć przede wszystkim w krajach rozwiniętych

Ostatnie pięć dekad było czasem wzrostu przeciętnej długości trwania życia niemal na całym świecie, choć przede wszystkim w krajach rozwiniętychźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

Nawet jeśli uznamy, że prawdziwa skala pandemii jest dwa razy większa, niż podają statystyki, to mówimy o ok. 10 tys. dodatkowych zgonów, za które nie można bezpośrednio winić sytuacji epidemicznej.

W pierwszym tygodniu listopada w całej Polsce zmarło 16 tys. osób – ponad dwukrotnie więcej, niż umierało przeciętnie w takim samym czasie w poprzednich latach. W całym październiku zmarło 49 tys. osób – o 44 proc. więcej niż rok temu. Oficjalnie ponad 3 tys. przypadków śmiertelnych w ubiegłym miesiącu to ofiary koronawirusa. Wzbierającej fali zgonów nie da się zatem wytłumaczyć jedynie pandemią COVID-19. Nawet jeśli uznamy, że jej prawdziwa skala jest dwa razy większa, niż podają statystyki, to mówimy o ok. 10 tys. dodatkowych zgonów, za które nie można bezpośrednio winić sytuacji epidemicznej w Polsce.

Przykra prawda jest taka, że gwałtowny skok śmiertelności jest efektem ciągłego zamykania oczu na palące problemy zdrowotne. Narastały one przez lata, a teraz wystrzeliły. Przyczyn tych problemów nie można szukać jedynie w kryzysie ochrony zdrowia w naszym kraju. Tkwią one głęboko w polskim systemie ekonomiczno-społecznym.

Prześnione dekady

Ostatnie pięć dekad było czasem wzrostu przeciętnej długości trwania życia niemal na całym świecie, choć przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Na niespotykany wcześniej w historii okres względnego bezpieczeństwa międzynarodowego nałożyły się wzrost gospodarczy, postępy w medycynie i upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia wśród obywateli. Niestety Polska nie należy do krajów, które ten okres wykorzystały najlepiej. Według raportu OECD „Health at a Glance 2019” w latach 1970–2017 przeciętna długość życia wzrosła u nas z 70 do 78 lat. Polska wraz ze Słowacją, Węgrami, Litwą i Łotwą należy do państw, w których skok ten był jednak najmniejszy. Średnio w krajach należących do OECD wzrost długości życia sięgnął 11 lat – z 70 do 81. Bezkonkurencyjna była pod tym względem Korea Południowa, która w pięć dekad wydłużyła życie swoich mieszkańców z nieco ponad 60 do 83 lat. Poprawa stanu zdrowia obywateli przyniosła też wyraźne efekty m.in. w Portugalii (wzrost z 65 do 82 lat).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • bee(2020-11-22 21:36) Zgłoś naruszenie 52

  Oj Insp. pracy. Mamy tak jak się rządzimy, Od 1989 r, trwa rozgrabianie majątku narodu, niszczenia oświaty, służby zdrowia. Beneficjenci czyli Mafia katolicka, skandaliczna ustawa pozwalająca na zwrot w naturze majątku po 50 latach - Kwaśniewski podpisał. Teraz trwa niszczenie wszystkiego co polskie przez matołów katolickich i kościół, a Ty biedaku o składkach - to przecież budżet RP był i jest rozkradany a teraz skandalicznie zarządzany przez mafię katolicko pismeńską. Obojętnie jakie będą składki - one są i będą rozkradane przez zidiociałe, zachłanne, cyniczne ekipy. A zboki kościelne będą brać i żebrać o więcej.

  Odpowiedz
 • mz(2020-11-22 22:21) Zgłoś naruszenie 40

  Winnymi eksterminacji narodu polskiego są morawiecki ,szumowski ,niedzielski ,kraska ,całe ministerstwo zdrowia i ci tzw. lekarze pchowani w bunkrach z głuchym telefonem, którzy pod pretekstem poprawnie politycznie wirusem wysyłają Polaków na tam ten świat w imię NWO. "Na naszych oczach wykuwa się Nowy Porządek Świata (NWO),świata po koronawirusie" - powiedział morawiecki w czerwcu na początku expose , które wygłosił w sejmie.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-11-22 20:17) Zgłoś naruszenie 38

  Ja to widzę inaczej .Bogaaci KRU$owcy,nieroby życiowe jak Tuski ,górnicy itp Którzy figę pracowali ,wszystkich ICh finansuje w leczeniu zinna część społeczeństwa.Trzeba ustanowić minimalną składkę obowiązkowa i do ubezpieczenia dobrowolne lub przez pracodawców mających szkodl warunki pracy .Inaczej zawsze forsy będzie brakowac

  Odpowiedz
 • Tomerk(2020-11-22 20:37) Zgłoś naruszenie 20

  A jak do tego ma się informacja że w maju 2020 było... mniej zgonów niż średnia z lat wcześniejszych ??? Ps. Skala epidemii to (żalenie od tego który specjalista mówi): od 5x do 10x dane rządowe.

  Odpowiedz
 • MZ(2020-11-22 22:22) Zgłoś naruszenie 11

  Winnymi eksterminacji narodu polskiego są morawiecki ,szumowski ,niedzielski ,kraska ,całe ministerstwo zdrowia i ci tzw. lekarze pchowani w bunkrach z głuchym telefonem, którzy pod pretekstem poprawnie politycznie wirusem wysyłają Polaków na tam ten świat w imię NWO. "Na naszych oczach wykuwa się Nowy Porządek Świata (NWO),świata po koronawirusie" - powiedział morawiecki w czerwcu na początku expose , które wygłosił w sejmie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-11-22 22:52) Zgłoś naruszenie 10

  Jakieś zamykanie , jakichś oczu , na jakieś problemy zdrowotne - z zaplanowaną i wykonywaną depopulacją - nie ma nic wspólnego ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane