W poniedziałek 5 października startujemy z „IV Kongresem Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny”, który w tym roku będzie odbywał się wspólnie z „XIV Kongresem Hospital & Healthcare Management”

Trzy dni wiedzy, dyskusji, rekomendacji i prognoz – tego mogą oczekiwać uczestnicy najważniejszego wydarzenia systemowego tej jesieni.

- Zaprosiliśmy panelistów, którzy na co dzień analizują polską rzeczywistość w ochronie zdrowia, ale i praktyków, którzy wdrażają, zmiany w systemie ochrony zdrowia. Będą z nami m.in. przedstawiciele administracji państwowej, przedstawiciele polskiej nauki, dyrektorzy szpitali, menagerowie firm farmaceutycznych – mówi dr Agnieszka Starewicz-Jaworska, dyrektor oddziału warszawskiego Termedii, organizatora Kongresu.

Motywem przewodnim jest Wizja jako plan strategiczny – ambitny, przemyślany, tak poszukiwanym w czasach COVID-19, który jest problemem nie tylko jako pandemia, ale także jako sprawdzian wydolności systemu zdrowia. Do tego wątku nawiązuje wykład inauguracyjny prof. Jerzego Lepperta z Uniwersytetu w Upsali, który przedstawi szwedzki model walki z koronawirusem. Model odrębny i kontrowersyjny. Podobnie trudnym do jednoznacznej odpowiedzi jest pytanie czy już mamy problem z zahamowaniem długości życia Polaków. Wiele wskazuje, że tak.

Dzień pierwszy czyli poniedziałek 5 października to debata pod hasłem Wizja zdrowia w wybranych obszarach terapeutycznych. Są to szczepienia i dyskusja zakaźników o tym jak w tej materii kształtuje się dzisiaj świadomość Polaków (rządzi nami strach czy lekceważenie?), następnie kobiece choroby onkologiczne, szczególnie rak jajnika, następnie choroby rzadkie, gdzie zmienia się tak wiele i tak wiele jest jeszcze do zrobienia. W następnym „rozdaniu” paneliści zadają sobie pytanie, czy w Polsce szybki dostęp do immunoterapii zgodnie z wytycznymi europejskimi jest możliwy?

Mocnym akcentem będzie dyskusja o strategii onkologicznej – tu również pandemia pokazała słabe punkty, np. lęk przed zgłoszeniem się do lekarza.

Dzień drugi to aktualny stan polityki lekowej w kontekście potrzeb pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Ważym punktem będzie też rozmowa ekspertów na temat finansowania i organizacji sektora medycznego w Polsce czy na temat bezpiecznych stanowisk pracy w warunkach pandemii.

W trzecim dniu paneliści będą mówić o tym jak szpitale radzą sobie w dobie pandemii. Jeśli w tym kontekście pada słowo Wizja – jest to przewidywanie przyszłości dotyczące sieci szpitali w przyszłym roku. Wybiegającym w kolejne lata tematem jest przyszłość szpitalnictwa i odpowiedź na pytanie – co przed nami: centralizacja, upaństwowienie czy likwidacja część szpitali?

I jeszcze telemedycyna – cudowne dziecko diagnostyki, okrzyknięte zbawieniem na specyficzne czasy. Teraz przeżywa kryzys, ponieważ dostrzegamy jej ograniczenia.

Trzy dni, wiele różnorodnych paneli, autorytety i słowo wizja odmieniane przez wszystkie przypadki. Zapraszamy na Kongres, zapraszamy do oglądania transmisji online i zarejestrowanych paneli, także do lektury relacji w czasopismach „Menedżer Zdrowia” i w „Kurier Medyczny”.

Szczegółowe informacje na stronie: www.termedia.pl/WizjaZdrowia