statystyki

NRL: Brak przesłanek do odrębnego traktowania medyków i przedłużania im kwarantanny

autor: Agata Szczepańska03.09.2020, 09:10; Aktualizacja: 03.09.2020, 09:14
Takie uwagi pojawiły się w stanowiskach samorządu lekarskiego do rozporządzeń w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach oraz w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Takie uwagi pojawiły się w stanowiskach samorządu lekarskiego do rozporządzeń w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach oraz w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.źródło: ShutterStock

Nie ma powodów, by w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę w domach pomocy społecznej uzależniać zakończenie izolacji od uzyskania dwóch ujemnych wyników badania – przekonuje Naczelna Rada Lekarska.

Takie uwagi pojawiły się w stanowiskach samorządu lekarskiego do rozporządzeń w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach oraz w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz.U. poz. 1506 i 1507 – oba zostały już opublikowane, choć do konsultacji trafiły pod koniec zeszłego tygodnia).

Wdrażają one wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), de facto skracając czas izolacji z 14 do 10 dni. Zgodnie z nimi pacjenci z rozpoznaniem COVID-19 powinni podlegać 10-dniowej izolacji (w przypadku braku objawów) lub minimum 13-dniowej w przypadku wystąpienia objawów, z zastrzeżeniem, że ostatnie trzy dni muszą przebiegać bez gorączki oraz bez objawów ze strony układu oddechowego. Do tej pory do zakończenia kwarantanny trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Teraz o zakończeniu izolacji decydować będzie nie wynik tekstu, a ocena stanu pacjenta, dokonana przez lekarzy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane