statystyki

Naczelna Rada Lekarska: Szpitale jednoimienne muszą wrócić do normalności

autor: Agata Szczepańska14.07.2020, 08:53; Aktualizacja: 14.07.2020, 08:53
To już kolejny głos w sprawie szpitali przekształconych w zakaźne. Zaniepokojenie przyszłością finansową placówek leczących tylko chorych na COVID-19 wyrazili także ich dyrektorzy w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

To już kolejny głos w sprawie szpitali przekształconych w zakaźne. Zaniepokojenie przyszłością finansową placówek leczących tylko chorych na COVID-19 wyrazili także ich dyrektorzy w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.źródło: ShutterStock

O przedstawienie transparentnych zasad przekształcania szpitali jednoimiennych, a także o reorganizację ich pracy tak, aby oddziały specjalistyczne mogły przynajmniej częściowo funkcjonować w normalnym trybie i realizować kontrakty z NFZ, apeluje Naczelna Rada Lekarska (NRL).

Samorząd lekarski przekonuje, że obecne możliwości zabezpieczenia przed zakażeniem personelu i pacjentów pozwalają na inną organizację pracy szpitali jednoimiennych. Wskazuje, że ich oddziały pozostają dziś często opuszczone – bez pacjentów, a nierzadko bez personelu, który czuje się mniej potrzebny.

Tymczasem, jak przypomina, obok opieki nad zakażonymi istnieje pilna potrzeba pomocy pozostałym chorym. Dlatego NRL chce przywracania statutowej działalności placówek przekształconych w szpitale jednoimienne. Domaga się też podjęcia pilnych działań, także legislacyjnych, które wskażą perspektywę dla pracującego tam personelu, przekonując, że bez odpowiedniego zabezpieczenia kadr medycznych funkcjonowanie tych jednostek w trakcie i po epidemii nie będzie wkrótce możliwe.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane