statystyki

Mapy potrzeb zdrowotnych nadal w gestii ministra

autor: Agata Szczepańska03.09.2020, 08:30; Aktualizacja: 03.09.2020, 08:40
Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami pierwsze dwie edycje regionalnych map potrzeb zdrowotnych, w odniesieniu wyłącznie do świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego, sporządza minister zdrowia na okres od 30 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami pierwsze dwie edycje regionalnych map potrzeb zdrowotnych, w odniesieniu wyłącznie do świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego, sporządza minister zdrowia na okres od 30 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2021 r.źródło: ShutterStock

Nie wojewodowie, lecz w dalszym ciągu resort zdrowia będzie opracowywał mapy potrzeb zdrowotnych. Minister zyska też narzędzia do monitorowania, jak są realizowane wskazane w nich rekomendacje.

Takie zmiany zakłada opublikowany wczoraj projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która zmodyfikować ma system opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych.

Wprowadzono go w 2014 r. w celu prowadzenia długoterminowej polityki zdrowotnej opartej o potrzeby zdrowotne świadczeniobiorców. Jak jednak przyznają autorzy nowego projektu, mapy nie spełniły pokładanych w nich oczekiwań z uwagi na ograniczenie analiz do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Nie stanowią one jednoznacznej rekomendacji i nie przekładają się na rzeczywiste działania. Projektowana nowela ma to zmienić, wprowadzając system, w którym „działania są planowane z należytym wyprzedzeniem, a także jest przewidziany horyzont czasowy oraz środki finansowe na ich realizację”.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane