statystyki

Sanatoria czekają na powrót kuracjuszy

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto28.07.2020, 08:00; Aktualizacja: 28.07.2020, 08:17
Pobyt w sanatorium

Pobyt w sanatoriumźródło: ShutterStock

Choć minął miesiąc, od kiedy odmrożono uzdrowiska i sanatoria, sytuacja nie wróciła do normy. Nie dopisują ani pacjenci komercyjni, ani NFZ. Poszkodowani wyciągają rękę po pomoc do rządu

Unia Uzdrowisk Polskich przeprowadziła ankietę wśród swoich członków na temat tego, czy udało im się wrócić do skali działalności sprzed epidemii. Jej wyniki będą znane w sierpniu, ale już dziś wiadomo, że ten rok trzeba będzie spisać na straty.

– Najpierw było wstrzymanie pracy z powodu trzymiesięcznego lockdownu. Teraz następuje odbudowywanie zaufania do bezpieczeństwa usług. Niestety następuje to powoli – mówi Jerzy Szymańczyk, prezes Unii Uzdrowisk Polskich. – Do tego eksperci zapowiadają na drugą połowę roku kolejną falę pandemii. To sprawia, że uzdrowiskom ciężko będzie w tym roku wrócić do normalności – wyjaśnia. I dodaje, że liczba klientów wysłanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest obecnie o 40 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Jeszcze mniej wróciło kuracjuszy komercyjnych. – Najlepiej wygląda sytuacja w uzdrowiskach nadmorskich, co jest zasługą trwającego sezonu letniego. Odsetek kuracjuszy pełnopłatnych sięga 40–45 proc. tego, co w ubiegłym roku. W pozostałych gminach jest gorzej, a najsłabiej sprawy się mają w centralnej Polsce. Tam można przyjąć, że prywatnych klientów jest 20–30 proc. tego, co przed rokiem – dodaje. W Ciechocinku kontrakt z NFZ jest realizowany w ok. 80 proc., a z pacjentów komercyjnych przyjechała połowa planu. Do Lądka-Zdroju przyjechało o jedną trzecią kuracjuszy mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. – W tej chwili mamy w uzdrowisku prawie wyłącznie pacjentów ze skierowaniem NFZ – przyznaje jeden z pracowników. Podobnie jest w Kołobrzegu czy Świeradowie-Zdroju.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane