statystyki

Wyciek danych z Systemu e-Zdrowia? MZ: Kłopot z siecią, nie z systemem

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński08.07.2020, 08:01; Aktualizacja: 08.07.2020, 08:06

Nie można mówić o wycieku informacji z Systemu e-Zdrowia (P1), lecz o podejrzeniu wykorzystania danych niezgodnie z prawem przez konkretną aptekę i spółkę prowadzącą sieć placówek aptecznych.

I to właśnie te podmioty mogły nadużyć zaufania pacjentów, a nie państwowy rejestr jako taki. Stwierdził tak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w piśmie przesłanym rzecznikowi praw obywatelskich. RPO – po kilku publikacjach DGP na temat aplikacji stworzonej przez grupę Gemini, prowadzącą niemal 200 aptek w całej Polsce – powziął wątpliwości, czy państwowe rozwiązania dotyczące e-recepty są bezpieczne i zapewniają wystarczającą prywatność pacjentom.

A chodzi o to, że wpierw Naczelna Izba Aptekarska, a następnie Ministerstwo Zdrowia dopatrzyły się nieprawidłowości w zbieraniu danych przez spółkę należącą do grupy. Zdaniem samorządu aptekarskiego oraz urzędników do gromadzenia danych wykorzystywano uprawnienia przysługujące aptece należącej do innej spółki. A to, w świetle prawa, niedozwolone.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prokuratura(2020-07-08 13:22) Zgłoś naruszenie 20

    W związku z prowadzeniem szkodliwej działalności przez grupę Gemini przeciwko obywatelom polskim władze tego kraju zarządzają przepadek całego mienia grupy na rzecz państwa oraz wypłacenia odszkodowań pokrzywdzonym, a winni dostaną po 5 lat więzienia z rygorem pracy na rzecz państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane