statystyki

Faktyczne zmiany zasad odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne według tarczy 4.0

autor: Adw. Dr Łukasz Pilarczyk07.07.2020, 07:36; Aktualizacja: 07.07.2020, 08:23
Choć trudno bronić zmian w prawie karnym wprowadzonych przez tarczę 4.0 (zarówno ze względu na ich treść, jak i sposób uchwalenia), wydaje się, że akurat w zakresie odpowiedzialności karnej lekarzy zmiany te nie są duże i raczej nie wpłyną na praktykę sądów skłonnych zazwyczaj do orzekania innych kar niż bezwzględna kara pozbawienia wolności.

Choć trudno bronić zmian w prawie karnym wprowadzonych przez tarczę 4.0 (zarówno ze względu na ich treść, jak i sposób uchwalenia), wydaje się, że akurat w zakresie odpowiedzialności karnej lekarzy zmiany te nie są duże i raczej nie wpłyną na praktykę sądów skłonnych zazwyczaj do orzekania innych kar niż bezwzględna kara pozbawienia wolności.źródło: ShutterStock

Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tzw. tarcza 4.0; Dz.U. poz. 1086) wywołało sporo komentarzy dotyczących zaostrzenia w przyjętej ustawie odpowiedzialności karnej za wiele przestępstw. 

O ile początkowo uwaga skierowana była na przestępstwa aborcyjne, tak obecnie chyba największą reakcję wywołuje kwestia podwyższenia sankcji za błędy medyczne powodujące uszczerbek na życiu i zdrowiu. Pojawiły się nawet pierwsze zapowiedzi strajków lekarzy przeciwko zmianie przepisów, która miałaby prowadzić do orzekania wobec nich za popełnione błędy bezwzględnej kary pozbawienia wolności.

W centrum sporu znalazła się nowelizacja art. 37a kodeksu karnego. Do tej pory zakładał on, że jeżeli ustawa przewiduje za przestępstwo karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast niej orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności. Oznaczało to zatem, że przy takich przestępstwach jak nieumyślne spowodowanie śmierci (karane pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat) czy nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (karane pozbawieniem wolności do lat 3), sąd zamiast przewidzianej za nie kary pozbawienia wolności mógł – ale nie musiał – orzec karę ograniczenia wolności lub grzywnę. Już zatem przed wprowadzeniem tarczy 4.0 za błędy medyczne można było orzec bezwzględną karę pozbawienia wolności.

Tarcza 4.0 nie wyłącza – wbrew niektórym doniesieniom medialnym – możliwości zamiany w takich sytuacjach pozbawienia wolności na kary łagodniejsze. Natomiast wprowadza wiele obostrzeń przy korzystaniu z tej instytucji. Prześledźmy je po kolei pod kątem sytuacji prawnej lekarzy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marek(2020-07-10 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Przy obecnej sytuacji w sądownictwie, PiS powoli przestaje potrzebować ustaw do walki z wrogiem klasowym, wystarczą dyspozycyjni prezesi sądów i dalsza dewaluacja zawodu sędziego. Nie mam natomiast przekonania, czy pacjenci w ogóle rozumieją, jak dla nich skończy się penalizacja błędów medycznych, np. w jakim kraju polscy lekarze będą odbierać porody i kto zajmie się tym wówczas w Polsce.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane