statystyki

Dostęp do nowoczesnych leków. Inicjatywa prezydenta budzi wątpliwości

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska30.06.2020, 07:47; Aktualizacja: 30.06.2020, 08:12
Infarma (zrzeszająca producentów leków innowacyjnych) napisała w oficjalnym komunikacie, że takie rozwiązanie ograniczy dostępność do leków. Tym bardziej że od decyzji KE nie będzie właściwie odwołania.

Infarma (zrzeszająca producentów leków innowacyjnych) napisała w oficjalnym komunikacie, że takie rozwiązanie ograniczy dostępność do leków. Tym bardziej że od decyzji KE nie będzie właściwie odwołania.źródło: ShutterStock

Autorzy ustawy o Funduszu Medycznym przekonują, że wszyscy muszą wziąć na siebie ryzyko wprowadzenia leków, które są drogie, a ich skuteczność nie do końca znana.

Nowe regulacje są inicjatywą prezydenta, a projekt wpłynął do Sejmu w tygodniu przedwyborczym. Zawiera on m.in. zmiany w procedurach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL). To kolejne podejście do problemu finansowania leków, które są w grupie nowych, kosztownych i najczęściej przeznaczonych dla małej grupy chorych.

Od kilku lat – teoretycznie – lekarze mogli występować o leki w ramach procedury RDTL. W praktyce prawie tego nie robili. Zgodę musi wydawać resort zdrowia, a koszt leku i tak pokrywa placówka medyczna. Teraz, zgodnie z nowym projektem o Funduszu Medycznym, można dostać dodatkowe pieniądze w ramach ryczałtu i zarządzać nimi według uznania. Zgodę ma wydawać wojewódzki oddział funduszu, a nie bezpośrednio minister zdrowia. W sumie szpitale III stopnia miałyby otrzymać 3 proc. środków wydawanych obecnie na refundację programów lekowych i chemioterapii w swojej placówce. Ale jako pieniądze ekstra. Przynajmniej takie jest założenie – zapis jest w ustawie mocno niejednoznaczny i budzi wątpliwości interpretacyjne. To zaś budzi niepokój firm, które obawiają się, że jeżeli pieniądze zostałyby uszczknięte z już istniejącego budżetu na leki, to oznaczałoby jedno – ktoś inny musiałby stracić. – Chcemy, żeby to były dodatkowe środki – podkreśla prof. Piotr Czauderna z Kancelarii Prezydenta, który jest współautorem projektu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane