statystyki

Koronawirus w Polsce: 16 tys. lekarzy zobowiązanych do pracy w jednym miejscu

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska20.05.2020, 08:05; Aktualizacja: 20.05.2020, 08:07
Oprócz wykazu stanowisk szpitale przesyłały do NFZ także oświadczenia personelu o wysokości wynagrodzenia

Oprócz wykazu stanowisk szpitale przesyłały do NFZ także oświadczenia personelu o wysokości wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Ponad 4 tys. lekarzy i 9,3 tys. pielęgniarek pracuje tylko z pacjentami z koronawirusem. W przypadku lekarzy to około 4 proc. ogółu. NFZ wciąż weryfikuje dane, które otrzymał od szpitali.

Zakaz pracy w innych miejscach wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 775). Dotyczy to pracowników szpitali i oddziałów zakaźnych ujętych w wykazach prowadzonych przez wojewodów, którzy są bezpośrednio zaangażowani w leczenie pacjentów z COVID-19. Ich listy mieli przekazać do oddziałów wojewódzkich NFZ kierownicy tych placówek. Pracownikom objętym zakazem należy się bowiem finansowa rekompensata (co prawda już nie na mocy rozporządzenia, ale zalecenia ministra) w wysokości 80 proc. dotychczasowych zarobków w innych miejscach albo 50 proc. wynagrodzenia w obecnym miejscu pracy.

Jak wynika z informacji NFZ, według stanu na 19 maja wykazy w skali kraju złożyło 98 podmiotów. Zgłoszonych zostało w sumie: 4135 lekarzy, 9334 pielęgniarek, 424 ratowników medycznych i 1618 pozostałych pracowników.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane