statystyki

Kapiszewski: Krzepiące wieści o szczepionce to jeszcze nie zwycięstwo [OPINIA]

autor: Jakub Kapiszewski19.05.2020, 12:00; Aktualizacja: 19.05.2020, 12:00
Na razie nie pozostaje nam więc nic innego, jak często myć ręce. I pogodzić się z myślą, że SARS-CoV-2 może prędko nie odejść.

Na razie nie pozostaje nam więc nic innego, jak często myć ręce. I pogodzić się z myślą, że SARS-CoV-2 może prędko nie odejść.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nawet jeśli Polska i inne kraje europejskie powoli się rozmrażają, to powrót do normalności jeszcze trochę potrwa. Świadczy o tym chociażby wciąż bijący licznik z globalną liczbą zakażeń i zgonów. Ta pierwsza wartość niebawem zbliży się do 5 mln. Ta druga niedawno przekroczyła 300 tys. To tak, jakby w ciągu paru miesięcy wyparowali wszyscy mieszkańcy Katowic lub Białegostoku.

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji instynktownie poszukujemy dobrych informacji. Do takich z pewnością należą doniesienia o postępach prac nad szczepionkami przeciw SARS-CoV-2. Nie można ich jednak przeceniać. Eksperci powtarzają, że preparat mógłby trafić na rynek najwcześniej za 1 8 m iesięcy, a i to przy założeniu, że wszystko pójdzie jak z płatka. Świat szczepionek nie zna bowiem przypadków, gdzie od wykrycia zagrożenia do gotowego remedium mijają dwa lata.

Szczególnej lekcji pokory natura udzieliła nam w przypadku wirusa HIV. Pomimo dekad prac preparat chroniący przed nim jeszcze długo nie będzie gotowy. W lutym, kiedy koronawirus dopiero zaczynał swój ponury marsz po świecie w Republice Południowej Afryki, fiaskiem zakończyło się największe od lat badanie szczepionki na HIV z udziałem tysięcy kandydatów.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane